Mo Hayder: Tokio

26. srpen 2008 | 22.12 |

V této napínavé knize se paralelně odvíjejí dva temné až kruté příběhy ve kterých vystupují podivní lidé a dějí se tajemné věci. Samotná hlavní hrdinka, které všichni říkají jen Jepice, byla už od mala považována za blázna a přísní rodiče ji drželi odříznutou od normálního světa, takže neměla ponětí ani o nejběžnějších věcech. Náhodou se jí do rukou dostala knížka, která popisovala ty nejkrutější příběhy, které se odehrály během tzv.nankingského masakru v roce 1937, kdy Japonsko obsadilo Čínu (Nanking byl tehdy hlavní čínské město). Nikdo to Jepici ale nevěřil a považovali ji za psychopatku, která si vymýšlí morbidnosti, dokonce se musela léčit na psychiatrii. Touha zjistit pravdu o masakru ji ale nikdy neopustila a začala studovat na univerzitě asijská studia. V odborném časopise se dočetla, že v japonském Tokiu žije starý univerzitní profesor Š´Čchung-ming, který vlastní autentický film natočený japonským vojákem na kterém je zachyceno to nejhorší vraždění. Na vlastní pěst se vydá do Tokia, aby si s profesorem promluvila. Jelikož je tam úplně bez prostředků, přijímá dívka nabídku mladého Američana Justina (který je mimochodem ujetý na zmrzačené podivínky a navíc kleptoman), kterého náhodně potkala na ulici, aby se přestěhovala do starého polorozpadlého domu, kde mladík žije s dvěma Ruskami a všichni tři pracují v luxusním nočním klubu-on jako číšník a dívky jako hostesky (nemyšleno prostitutky). Jepice začne v klubu také pracovat. Mezitím se několikrát sejde s Š´Čchung-mingem, který jí film ukáže jen pod jednou podmínkou-dívka musí zjistit jaký záhadný lék doma ukrývá Fuyuki, šéf místní jakuzy (japonské mafie). Ačkoli Fuyuki navštěvuje klub, kde Jepice pracuje, není to tak jednoduché-starý gangster má kolem sebe přirozeně ochránce, včetně Pečovatelky, nebezpečné ženy, která má na krku už mnoho bestiálních vražd. Přesto Jepice neohroženě pátrá po tajemství léku a postupně dochází k názoru, že musí jít o lidské maso...skutečnost je však ještě otřesnější.
Druhý příběh se odehrává přímo oné zimy 1937 v Nankingu, kdy byl profesor Š´ ještě mladý a žil zde se svou těhotnou manželkou Šu-ťin. Měl ji moc rád, ale vadilo mu, že je tak pověrčivá. Často také měla různé předtuchy a už několik týdnů před japonskou invazí ho přemlouvala ať utečou. Š´ to ale považoval za zbabělost a tak v Nankingu neprozřetelně zůstali dokud nebylo pozdě a zažili tak tu hrůzu na vlastní oči a pak i kůži...

Více o nankingském masakru: www.palba.cz/viewtopic.php

O autorce: M.H. pochází z Británie. V 15 letech odešla ze školy, pak pracovala jako barmanka, členka ochranky, filmová producentka, učitelka angličtiny ve Vietnamu a hosteska v tokijském nočním klubu. Kromě tohoto thrilleru je autorkou dvou detektivních bestsellerů Ptáčník a Pečovatel, nejnovější knihy jsou Ostrov sviní a Ritual (zatím asi nepřeloženo). Za Tokio byla nominována na The Gold Dagger Award (tedy Cena zlaté dýky), kterou uděluje asociace detektivních spisovatelů za nejlepší krimi roku.
Nyní Mo žije v anglickém Somersetu s partnerem a dcerou.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Mo Hayder: Tokio 123pajula456 27. 08. 2008 - 12:00
RE: Mo Hayder: Tokio vanity* 28. 08. 2008 - 13:37