Moby

15. září 2008 | 23.01 |

Tento hudební mág, vlastním jménem Richard Melville Hall, se narodil 11.září 1965 v newyorské čtvrti Harlem. Rodiče mu dali přezdívku Moby, ptž jeho praprapra strýcem je spisovatel Herman Melville, autor slavné knihy Moby Dick. Jako mladý hrál v anarchopunkových kapelách na kytaru a koncem 80.let se stal DJem. Jeho první singl Go se okamžitě dostal do top 10 Velké Británie a zazněl ve filmu Městečko Twin Peaks. Jako DJ vydal první tři alba. Čtvrté album z roku 95 nazvané Everything Is Wrong bylo oceněno MTV jako album roku a dobře ho přijala i kritika a posluchači. Toho roku se Moby také zúčastnil slavného festivalu Lollapalooza. Poté vydal remixové album Everything Is Wrong-DJ Mix Album a pod pseudonymem Voodoo Child End of Everything. Další deska vznikla roku 96, jmenovala se Animal Rights a byla spíše punková. Moby v tom roce jel na turné s RHCP a Soundgarden. Další album, z roku 97, nazvané I Like to Score kritika nepřijala moc dobře, ale singly z něj zazněly v různých filmech, třeba v bondovce Zítřek nikdy neumírá. Roku 99 vydal přelomovou desku Play, které se po celém světě prodalo přes 9 milionů kusů. Mnoho lidí mu vyčítá, že skoro všechny singly rozprodal do různých reklam, ale skvělé hity z něj jako Honey, Find My Baby, Porcelain, What Does My Heart Feel So Bad nebo Natural Blues mu už nikdo neodpáře. Album 18, které vyšlo o 3 roky později bylo taky ohromně úspěšné, prodalo se ho přes 4 miliony a stalo se zlatým nebo platinovým ve 30 zemích světa. Do letoška vydal Moby dvě další desky-Hotel (2005) a Last Night (2008). Nechybí ani DVD (Playthe z roku 2001), kompilačka a dvě bestofka.
Moby spolupracoval se spoustou dalších umělců a skupin-Gwen Stefani, Public Enemy, Bono z U2, Michael Stipe z REM, David Bowie, New Order nebo Slash, psal texty pro Britney Spears (eh?), na začátku 90.let byl na turné s Prodigy a remixoval jejich písně.
Je vegan, má velmi liberální politické postoje, je členem neziskové organizace Institute for Music and Neurologic Function (zkoumají vliv hudby na lidi s poškozením mozku), podílel se na albu Songs for Tibet, které podporuje nezávislost Tibetu a Dalajlámu.
Mezi jeho oblíbené kapely patří Pantera, Sepultura, ale i Spice Girls, má rád Simpsonovy a béčkové filmy, vystudoval filozofickou fakultu a umí hrát na spoustu nástrojů, včetně baskytary, klasické kytary, piana a bicích.
Hudbu skládá též pod jmény Voodoo Child, Barracuda, Brainstorm, UHF, The Brotherhood, DJ Cake, Lopez, Mindstorm, Schaumgummi a Pippy Baliunas.

Zdroje:
cs.wikipedia.org/wiki/Moby
en.wikipedia.org/wiki/Moby

Další stránky:
moby.borec.cz/
www.moby.com/

Některé písně
Porcelain:
www.youtube.com/watch
Disco Lies:
www.youtube.com/watch
In This World:
www.youtube.com/watch
Natural Blues:
www.youtube.com/watch
Go:
www.youtube.com/watch

moby-remix-contest

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Moby radus®pismenkuje.cz 16. 09. 2008 - 09:01