Evan Hunter: Džungle před tabulí

25. září 2008 | 21.37 |

Evana Huntera zná většina lidí pod jeho pseudonymem Ed McBain (ale je to ještě složitější-ve skutečnosti se totiž jmenoval Salvatore Lombino :-) pod kterým napsal spoustu kvalitních detektivek (zejména ty z 87.revíru mám moc ráda). Je však i autorem jiných děl, povídek a románů odlišných žánrů. Jeho přelomovou knihou je Džungle před tabulí, kterou napsal roku 1954. Je to velice zajímavý psychologický román, jak už název napovídá, ze školního prostředí.
Hlavní hrdina Rick je mladý učitel plný nadšení a ideálů. Dostane však místo na učňovské škole v nejchudší a nejnebezpečnější newyorské čtvrti-Bronxu. Zdejší žáci jsou kluci z ulice, kteří neměli příležitost a mnohdy ani ambice dostat se někam jinam. Jsou divocí, chodí do školy ozbrojení, pocházejí z chudých rodin nebo jsou to vykořenění imigranti, kteří skoro neumí anglicky. Hned ze začátku se proti Rickovi obrátí, protože zachránil mladou učitelku Lois od znásilnění jedním ze studentů, který pak skončil ve vězení. Rick však i přes mnohá zklamání, nezájem a aroganci chlapců doufá, že se s nimi sblíží.
V příběhu je mnoho silných scén-když hned na začátku roku přepadnou studenti Ricka a jeho kolegu a brutálně je zmlátí, smutná epizoda když jiný mladý a nadšený učitel Josh přinese do školy sbírku svých milovaných desek aby se o ně s chlapci podělil, ale odměnou je mu výsměch a nakonec rozdivočení mladíci všechny desky rozbijí nebo závěrečný dramatický konflikt mezi Rickem a studentem, který ho nenávidí, posílá jeho těhotné manželce anonymy a snaží se Ricka všelijak dostat do problémů.
Kniha se stala v USA bestsellerem, rozpoutala bouřlivou diskusi o situaci americkho školství a sociálními rozdíly mládeže (zjednodušeně řečeno-bohatí, tehdy v 50. letech studovali prestižní univerzity, zatímco chudé děti, imigranti a etnické menšiny většinou končily na učňovských školách jakou popisuje autor) a byl podle ní natočen film.

O autorovi:
Narodil se jako Salvatore Lombino 15. října 1926 v New Yorku rodině italských přistěhovalců. Po střední škole sloužil u námořnictva, potom vystudoval bakaláře svobodných umění. Prošel různá zaměstnání-např.učitel v odborné škole nebo pracoval v literární agentuře. Když v 50.letech začal psát, změnil si jméno na Evan Hunter, protože se bál, že s italským jménem v newyorských nakladatelstvích neuspěje.
Pod pseudonymem Ed McBain napsal dvě série detektivek-jednu z 87.revíru a druhou s advokátem Matthewem Hopem, jako Evan Hunter psal jiné žánry. Ale to není vše, měl i další pseudonymy-např.Curt Cannon, Richard Marsten, Hunt Collins nebo Ezra Hannon.
Kromě psaní knih se věnoval i psaní scénářů, televizních a divadelních her. Napsal např.scénář pro Hitchcockův slavný film Ptáci.
V roce 1998 byl prvním Američanem, který obdržel Diamantovou dýku, nejvyšší ocenění jež uděluje britská asociace spisovatelů kriminálních příběhů (British Crime Writers Association). Je také držitelem hlavní ceny sdružení Mystery Writers of America.
Zemřel 6.července 2005.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Evan Hunter: Džungle před tabulí 123pajula456 27. 09. 2008 - 10:58