Pokrytectví?

1. prosinec 2009 | 20.07 |

 Minulý týden se v médiích objevila zpráva o tom, jak nepálští hinduisté rituálně obětovali bohyni Gadhimai 200 000 zvířat-domácí buvoly a drůbež. To rozhořčilo mnoho aktivistů za práva zvířat na celém světě. I já si pochopitelně myslím, že zvířecí oběti jsou NAPROSTO zbytečné a odsuzuji to. Ale překvapuje mě, jak všichni tento obřad (který se koná jednou za 5 let) zkritizovali, přitom i v západních vyspělých zemí umírá ročně mnohem více zvířat na jatkách nebo pro kůži. Můžete samozřejmě argumentovat tím, že ze zvířat na jatkách máme potravu tedy jejich oběť není zbytečná (což je věc názoru, že :-). Ale i když poražená zvířata v Nepálu, která ležela na zemi v tratolišti krve vypadají děsivě, ať mi nikdo neříká, že naše západní jatka jsou čisté a mírumilovné prostředí bez utrpení. Jak řekl Thomas Jefferson (třetí americký prezident, který žil již na přelomu 18. a 19.stol.!): "Dokud nepřestaneme ubližovat ostatním živým tvorům, budeme pořád jen barbary."
A proč mluvím o pokrytectví? Protože lidé na Západě při zprávě o obětinách v Nepálu akorát protočí oči nad tím, jak jsou tam primitivní a pak vesele půjdou do svých chrámů obžerství, McDonaldu a spol. A taky proto, že i u nás máme svátek, kdy v hrozných podmínkách trpí živé bytosti dokud je někdo nevyloví z přecpané kádě a (často neprofesionálně, což jim utrpení jen prodlouží) je neklepne. Ano, mluvím o Vánocích a kaprech.
Ale tím nechci obětování zvířat v hinduismu obhajovat. I proto je mi než hinduismus ještě bližší buddhismus nebo Hare Kršna, protože tam jsou proti jakémukoli zabíjení zvířat zcela vyhrazení. Pán Buddha ustanovil nenásilí a vegetariánství jako základní kroky na cestě k seberealizaci a např.HK oddaní obětují Kršnovi pouze květiny, ořechy a ovoce!

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Pokrytectví? tajemná temnota 14. 08. 2011 - 02:42
RE: Pokrytectví? venca* 17. 06. 2012 - 10:37
RE(2x): Pokrytectví? marieke 17. 06. 2012 - 12:16