William Golding: Pán much

13. říjen 2008 | 22.29 |

Dobrodružný příběh vypráví o Zlu-zlu, které za jistých podmínek může ovládnout každého z nás a to i ty nejnevinnější-děti. Zpočátku obyčejný dobrodružný příběh o partě chlapců, kteří ztroskotali na ostrově se mění v horor s krví, smrtí a šílenstvím.
Příběh se odehrává na opuštěném tichomořském ostrově na němž se po havárii letadla ocitnou mladí angličtí studenti-nejstarším je kolem 12 let, ale jsou tu i malé děti. Všeobecnou oblibu si nejprve získá sympatický a rozhodný Ralph, který je také zvolen "náčelníkem"-chlapci si uvědomují, že by měly být dána nějaká pravidla a mít někoho, kdo by je vedl do té doby než budou zachráněni. Ralph je však už od začátku v neustálém rozporu s krutým a ostrým Jackem-paradoxně vedoucím školního kostelního sboru. Jacka i pár dalších začnou časem nudit pravidelná shromáždění, která Ralph pořádá, daná pravidla, neustálé udržování ohně apod. Chtějí si divočinu ve které se ocitli užít se vším všudy-lovit a žít nespoutaně. Jack a jeho parta si začnou respekt vydobývat tím, že se malují jako divocí lovci a pořádají krvavé hony na ostrovní prasata. Jenže nejde o nevinnou hru-šílenství způsobené snad dlouhým pobytem bez civilizace kdy si odvykli základním "civilizačním" návykům a popadl je opravdový amok, pradávné lidské barbarství, které zřejmě dříme v každém z nás z divoké volnosti vede nakonec ke smrti nejen zvířat...
Příběh také provázejí další symboly-za prvé tajemná "obluda", které se bojí i ti nejstatečnější (ve skutečnosti jde o rozkládající se mrtvolu nějakého parašutisty, který na ostrov spadl-toto je popsáno velmi naturalisticky) anebo samotný Pán much, což je hnijící lebka uloveného prasete pokrytá mouchami a červy, kterou chlapci obětovali "obludě".
V knize jsou také narážky na britský patriotismus a hrdost.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: William Golding: Pán much markisha®blbne.cz 14. 10. 2008 - 10:02