NEKONEČNÝ PŘÍBĚH I. (The Neverending Story)

29. říjen 2008 | 23.39 |

Americko-německý film, 1984. Hrají: Barret Oliver (Bastian), Noah Hathaway (Atreyu), Tami Stronach (vládkyně), Sydney Bromley (Engywook), Patricia Hayes (Bába) a další. Režie: Wolfgang Petersen.

Nemůžu v této rubrice opomenout svůj nejmilovanější film z dětství, který dodnes patří mezi mé nejoblíbenější a vždy se na něj zase ráda podívám (dohromady jsem ho viděla asi tak tisíckrát :-D). Mluvím ale jen o prvním dílu, další dva byly hrozné. Jo a jako malá jsem byla zamilovaná do Atreye:-D
Tuto pohádkovou fantasy natočil v roce 1984 německý režisér Wolfgang Petersen (v posledních deseti letech natočil další trháky, např. Smrtící epidemie, Air Force One, Dokonalá bouře a hlavně velkofilm Trója) s na tu dobu vysokými finančními náklady 27 milionů dolarů v mnichovských ateliérech.
Příběh vypráví o chlapci Bastianovi, který se při útěku před kluky ze školy, kteří ho pořád pronásledují, schová v antikvariátě a jeho pozornost přitáhne kniha nazvaná Nekonečný příběh před jejímž přečtením ho antikvariář varuje. Ukradne ji a schová se s ní na půdě své školy. Vyprávění jej zavede do Říše fantazie plné tajemných postaviček-hejkalů, létajících draků, závodních hlemýžďů, prastarého Morlora a mnoha dalších, jednou z nejosobitějších postav je rozvážný, ale roztomile neohrabaný Kamenožrout. Říše Fantazie je však v nebezpečí-jejich mladičká vládkyně je smrtelně nemocná a celou Říši požírá Nicota. Jediný, kdo může pro vládkyni najít lék a zabránit zkáze Říše je chlapec Atreyu, který se proto vydává na dobrodružnou a nebezpečnou cestu. Jaké je však Bastianovo překvapení když je do jeho zážitků sám vtahován.
Divák, mladý i starší, si prostě musí zamilovat všechny postavy a už je to rozkošný létající drak Falco nebo rázný trpasličí páreček-profesor Engywook a jeho "Bába", dojmout se při nejsmutnější scéně kdy se Atreyův milovaný kůň Artex utopí v močále smutku nebo se bát když Atrey bojuje s hrozivým vlkodlakem G´morkem. Příběh vtáhne do děje a své úžasné scenérie nejen Bastiana, ale i diváka a proto jej považuji za jeden z nejkrásnějších filmů.

tns_044Falkor

tns_008BarretOliver

tns_014TheNeverEndingStory

tns_024NoahHathawayArtax

tns_010DeepRoy

tns_032NoahHathaway

tns_049BromleyHayes

tns_047NoahHathaway

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: NEKONEČNÝ PŘÍBĚH I. (The Neverending Story) tintina 29. 10. 2008 - 23:42