Gregory Matthew Lewis: Mnich

31. říjen 2008 | 20.33 |

Toto Lewisovo dílo patří mezi tzv. gotické romány, které byly v Anglii na přelomu 18. a 19.stol. velmi oblíbené. Průkopníky tohoto žánru byli např.Horace Walpole se svou knihou Otrantský zámek a Ann Radcliffe, mimo dalších románů autorka knihy Záhady Udolfa, jejíž hlavní postava-zloduch Montoni inspiroval i Lewisova mnicha Ambrosia. Gotické romány se vyznačovaly tajemnem, hrůzou, zobrazovaly duchy, strašidelné zámky a domy, ale i skutečné nedostatky lidské povahy. Nechyběla samozřejmě ani láska, krásné panny a udatní rytíři. Zajímavostí je, že Mnicha napsal Lewis v pouhých 19 letech, roku 1794, a vyšel o rok později. Titul prvního vydání zněl Ambrosio; or, The Monk (Ambrosio aneb Mnich). Příběh se navíc neodehrává v Anglii, ale ve španělském Madridu.
Hlavním hrdinou, spojovatelem i vedlejších příběhů románu je pokrytecký mnich Ambrosio, který sice odmalička žije v klášteře, ale jeho vrozená povaha je hříšná a ješitná. Miluje popularitu mezi madridskou veřejností, které pravidelně káže v kostele. Jednoho dne zjistí, že mladý mnich Rosario se kterým se přátelí je ve skutečnosti žena-Matylda, která po něm zoufale touží a šla by za ním kamkoli. Po prvotním váhání Ambrosio také propadne touze a okusí s ní kouzlo fyzické lásky. Nakonec je natolik pohlcen chtíčem, že mu Matylda přestává stačit. Začne ho přitahovat krásná, ale cudná a nevinná Antonia, která pravidelně chodí na jeho kázání. O tu se sice zajímá i šlechtic Lorenzo, ale kvůli majetkovým nevyrovnanostem ji zatím nemůže požádat o ruku. Antoniina matka Elvíra Ambrosiovy úmysly prohlédne a snaží se zabránit, aby se s její dcerou stýkal. Netrpělivý mnich, který se nemůže dočkat až se nebohé Antonie konečně zmocní ji v návalu vzteku zavraždí. Za pomoci proradné Matyldy, která ovládá čarodějnictví a temné síly pak pokračuje ve svých plánech, které skončí Antoniiným znásilněním a vraždou. Ambrosio je prohlášen za kacíře a odsouzen k upálení-aby se "zachránil", upíše na poslední chvíli svou duši ďáblu.
Druhý příběh vypráví o lásce Lorenzova přítele Raymonda a krásné Agnes, která je nucena odejít do kláštera a stát se jeptiškou, ptž si to tak přáli její pověrčiví rodiče. Mladí milenci však bez sebe nemohou žít a Agnes se neustále snaží utéci. Několikrát se sejdou v noci a dívka otěhotní. Do příběhu opět vstupuje Ambrosio, který objeví dopisy, které si milenci vyměňovali při kázáních v kostele. Okamžitě to oznámí Agnesině převorkyni, kruté a bezcitné jeptišce. I když po odhalení toho, co je tato žena zač toho lituje a sám by jí trest raději zmírnil už je pozdě-převorkyně uvrhne Agnes do temné cely, kde dívka bez pomoci, jídla a tepla porodí (děťátko ale brzy umírá a Agnes zde zůstává s jeho mrtvolkou) a jejímu okolí oznámí, že zemřela. Naštěstí pro dívku se její přátelé nevzdávají pátrání po ní a hrůzný čin převorkyně nakonec vyjde najevo.
Román tedy odhaluje a odsuzuje pokrytecké praktiky v klášterech, které ve jménu Boha, víry či pokání páchaly ty největší zvěrstva. Ve své době vyvolal v Anglii pobouření a byl označen za obscénní, zřejmě proto, že je v něm mnoho "drsných" scén. Nechybělo však ani již zmiňované tajemno a především síla lásky, která nakonec vítězí a opravdu mě hodně bavil.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Gregory Matthew Lewis: Mnich nebozka 07. 02. 2011 - 16:27