Porfyrie

4. listopad 2008 | 20.57 |

Termín porfyrie označuje metabolickou poruchu krve, jejímž důsledkem je nadměrný únik železa z orgaismu. Je to velice vzácná vrozená odlišnost genetického původu, která způsobuje mimořádnou citlivost na sluneční světlo. Delší pobyt na slunci zapříčiní patologické změny pokožky a její poškození.
Za klidného stavu je pokožka těchto lidí mrtvolně bílá a hebká. Pobyt na slunečním světle u nich později způsobí abnormální pigmentaci, mimořádný a nadměrný vývoj ochlupení a červené nebo červenohnědé zbarvení zubů. Dále u porfyrie dochází ke znetvoření nosu, uší, obočí a prstů. Rty s dásněmi tuhnou a zuby působí výrazněji. Tím vznika dojem "vlčí tlamy".
K dalším příznakům patří i to, že husté chlupy vyrůstají i na obličeji a na rukou. Dochází k prudké a nenadálé látkové přeměně, která je doprovázena červenou močí a poruchami nervového systému. Tím i v některých případech k psychickým poruchám a epilepsii. Bylo také zjištěno, že česnek je pro člověka nemocného porfyrií smrtelným nebezpečím (!). Obsahuje totiž látku, která zvýrazňuje a podporuje příznaky porfyrie. Česneková šťáva rozpouští krevní barvivo a brání organismu v jeho vytvoření.
Porfyrie se léčí transfúzí krve a vstřikováním hemu-jedné ze složek krevního barviva. Je ale možné, že v dávných dobách se takto nemocní lidé museli živit krví jiných lidí...Ve středověku kdy byly časté sňatky mezi příbuznými (zvláště u šlechty), vznikala v některých oblastech celá centra vampírské porfyrie. V krajích se tak často nacházela mrtvá těla obětí s prokousnutými hrdly a vysátou krví.
Přestože je v současnosti porfyrie pokládána za nemoc (a z pohledu vědy jí skutečně je), stala se nedílnou součástí vampirismu. Její příznaky-mrtvolná pleť, výrazné zuby, nesnášenlivost česneku podnítily pověsti o upírech.
Jednou ze známých osobností, které trpěly porfyrií byl například i geniální houslista Nicolo Paganini.

Zdroj
Petr Štěpán: Kniha Nosferatu-vampýrská bible

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Porfyrie death mannequin 23. 11. 2008 - 20:17