Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye

8. listopad 2008 | 17.47 |

Tento příběh plný aforismů k zamyšlení a o odvrácených stránkách lidské povahy je jedním z nejslavnějších děl irského spisovatele Wildea.
Hlavní hrdinové jsou tři mladí muži-malíř Basil, cynický šlechtic lord Henry a krásný a půvabný mladíček Dorian, kterého si každý hned zamiluje. I Basil je okouzlen jeho krásou a pilně pracuje na Dorianově portrétu. Po seznámení a rozhovoru s Henrym, který Doriana hned ovlivní, mladík vysloví přání, aby sám zůstal navždy mladý a krásný a místo něj stárl obraz. V té chvíli nikdo netuší, že se to opravdu stane...Čas plyne a z Doriana se stává rozmazlený a zkažený floutek, okouzlený vlastní krásou, úspěchem ve vysoké společnosti (bohatá smetánka z města bere jako prestiž zvát ho na večeře a večírky) a drahými věcmi. Ale zajímá se i o kulturu-hudbu, divadlo, umění, je velmi zajímavé číst jak bylo pro tehdejší, zejména bohaté lidi důležité chodit do divadel, na opery apod. V jednom divadle se zamiluje do mladičké herečky Sibyly, která ho upoutá jak krásou tak velkým talentem. Rozhodne si ji vzít. Pozve i Henryho a Basila, aby ocenili její výkon, ale Sibyla ten večer schválně zahraje špatně, protože si prý uvědomila, že divadlo je jen odraz skutečného světa a lásky, že už nemá potřebu hrát zamilované hrdinky když sama svou pravou lásku našla. Dorian to vůbec nepochopí, vyčte jí to a odejde. Nešťastné děvče spáchá sebevraždu, Doriana to nejprve šokuje, ale vinu si neklade a bere to téměř cynicky. Ten den ale zjistí, že se jeho portrét změnil-jeho tvář na obraze vypadá zlá, zkřivená, cynická. Dorian začne obraz nenávidět a tento pocit se přenese i na Basila. O několi let později ho Basil navštíví a smutně mu vyčítá jak se Dorian změnil-že začal žít zhýrale, lámat srdce žen, chodit do opiových doupat a kazit své přátele. Dorian se rozzlobí, zaplane k Basilovi náhlou nenávistí a brutálně ho zavraždí. Aby se zbavil těla svěří se šikovnému chemikovi Alanovi. Ten samozřejmě znechuceně odmítá, ale Dorian ho začne vydírat a Alan je nakonec nucen Basilovo tělo zničit. Brzy poté spáchá sebevraždu. To už je na Dorianově obraze i krev, krev nevinných, které zabil nebo dohnal k sebevraždě. Nešťastnou náhodou zemře i Sybilin bratr, který Doriana pronásledoval aby pomstil sestřinu smrt. Jednou se mu už skoro podařilo jej zabít, ale když ve světle uviděl jeho stále mladičkou tvář dal se přesvědčit, že se spletl-Dorianovi by přece mělo být už skoro 40 let. Ale i na Doriana nakonec dojde-konečně se odhodlá obraz zničit, probodne ho nožem. Tím však zabije sebe-portrét byl vlastně jeho duší. Jeho služebnictvo nenajde mrtvolu mladého a hezkého muže, ale ošklivého starce a poznají ho jen podle prstenů.

O autorovi:
Oscar Wilde patřil k nejrebelštějším umělcům své konzervativní doby. Narodil se 16.října 1854 v Dublinu jako Oscar Fingal O´Flahertie Wills Wilde. Jeho otec William byl přední oční a ušní chirurg, matka Jane spisovatelka-psala pod psseudonymem Speranza. Oscar s úspěchem vystudoval klasickou filologii na univerzitě v Dublinu a Oxfordu. Tam také přijal nekonvenční názory a vědomě šokoval prudérní společnost. Oženil se s celkem bohatou Constance Lloyd a měli dva syny-Cyrila, který zemřel během 1.světové války a Vyvyana, který se také stal spisovatelem. I když byl ženatý, navázal Oscar intimní přátelství s hrabětem Alfredem "Bosie" Douglasem, 4 roky nato byl obviněn z homosexuality a odsouzen ke dvěma letům vězení a nucených prací. Zklamaná manželka ho opustila, Oscar, který se přejmenoval na Sebastiana Melmotha se po návratu z vězení začal potulovat po Evropě, hlavně po Francii. Zemřel v bídě a s podlomeným zdravím 30.listopadu 1900 v jednom pařížském hotelu. Výdaje na jeho pohřeb zaplatil hrabě Douglas.
Wilde je autorem mnoha dodnes oblíbených básní, divadelních her a prózy, včetně pohádek-snad každý zná jeho sbírku smutných pohádek Šťastný princ a jiné pohádky. Dále napsal slavnou divadelní hru Jak je důležité míti Filipa, humorně-duchařskou knihu Cantervillské strašidlo nebo šokující Lady Fuckingham, která byla označena za pornografii (dodnes však není jasné, jestli se nejedná o podvrh).
Wilde je rovněž autorem mnoha nezapomenutelných aforismů a citátů, mnohé z nich pocházejí i z Obrazu Doriana Graye, např.:
Neexistuje něco jako mravná či nemravná kniha. Knihy jsou buď napsané dobře, nebo špatně. To je vše.
Smích není špatným začátkem přátelství, ale je jeho nejlepším koncem.
Zkušenost je jméno, které dáváme svým chybám a omylům.
Puntičkářství je zloděj času.
Ledacos bychom odhodili, kdybychom se nebáli, že to někdo jiný zvedne.
Zpočátku děti své rodiče milují, s přibývajícím věkem je soudí, někdy jim odpustí.
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.
Pokaždé, když je člověk zamilovaný, má pocit, že je to jedině teď, kdy opravdu miluje.
Lidé dnes znají cenu všeho, ale hodnotu ničeho.
Vždycky je cosi směšného v citových výlevech těch, jež jsme přestali milovat.
Umírněnost je neblahá vlastnost. Jez do polosyta, pij do polopita, vyjdou ti naprázdno léta.
Skutečné tajemství života je v tom, co vidíme, ne v tom, co nevidíme.

Další citáty:
the.cz/citaty/index.php

Oscar_Wilde

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye t-lerin®pismenkuje.cz 08. 11. 2008 - 19:06
RE: Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye pihatka 10. 11. 2008 - 00:32