Daphne du Maurier: Mrtvá a živá (Rebeka)

14. listopad 2008 | 21.26 |

Hlavní postavy: paní de Winter-mladičká, nezkušená, velmi stydlivá dívka, která se provdá za staršího muže
Maxim de Winter-manžel hlavní hrdinky, trochu náladový muž, skrývá velké tajemství
Rebeka-tragicky zesnulá Maximova žena, byla krásná a oblíbená, ale také cynická a krutá
paní Danversová-bývalá Rebečina komorná, strašně ji zbožňovala, novou paní domu nenávidí a snaží se jí co nejvíce znepříjemnit život

Tato dramatická a tajemná kniha (do češtiny překládána jako Mrtvá a živá, do slovenštiny-ve které jsem to četla poprvé-podle originálu Rebeka) se odehrává v podmanivém a strhujícím prostředí západního pobřeží Anglie a rozlehlého chladného sídla.
Mladá plachá dívka, na první pohled tak obyčejná a nenápadná (alespoň tedy ona si to o sobě myslí), že se ani nedozvíme její jméno se náhodou seznámí s o mnoho starším bohatým mužem za něhož se záhy provdá a odstěhuje se za ním do jeho krásného starobylého sídla Manderley. Mladá paní se cítí v obrovském domě ztracená, vůbec nemá povahu na to stát se vznešenou dámou, připadá si hloupě a trapně a navíc ji jako stín pronásledují vzpomínky ostatních obyvatel Manderley na Maximovu první, tragicky zemřelou manželku Rebeku, která prý byla krásná, okouzlující a mezi místními velice oblíbená. Dívka má strach, že se Rebece nikdy nevyrovná a že Maxim bude ve skutečnosti navždy milovat jen ji.
Jednoho dne však potápěči čirou náhodou objeví Rebečino tělo (utopila se v moři) a spolu s ním vyplouvají na povrch dosud netušené věci, které nabírají dramatický obrat...
Kniha byla roku 1940 zfilmována Alfredem Hitchcockem (který na filmové plátno převedl i další díla této autorky-román Hospoda Jamaica a povídku Ptáci), Maxima hrál slavný herec Laurence Olivier a snímek získal 2 Oscary.

O autorce:
Daphne du Maurier se narodila 13.května 1907 v Londýně, ale většinu života prožila ve svém milovaném Cornwallu, kde také zemřela. Pochází z umělecké rodiny-její otec Sir Gerald d.M. byl herecký manažer, matka Muriel Beaumont herečka, dědeček George d.M. karikaturista a sestra Angela se také stala spisovatelkou. Provdala se za generálporučíka Sira Fredericka Browninga a měli 3 děti. Po její smrti se ale hovořilo o její údajné lesbické orientaci a prý si přála narodit se jako chlapec, protože její otec měl tři dcery a přál si syna. Možná to také bylo proto, že vyrůstala v divadelním a uměleckém prostředí, které bylo velmi liberální, mnoho umělců byli homosexuálové. Od roku 1977 nepublikovala a až do své smrti 19.dubna 1989 žila v ústraní.
Je autorkou mnoha romantických, ale zároveň dramatických a tajemných románů, psala také povídky (její sbírka hororových povídek Ptáci a jiné povídky nebo Neohlížej se, miláčku patří mezi ty nejlepší, co jsem kdy četla a opravdu mě u nich mrazilo). Psala příběhy ze současnosti, historické romány i románově vyprávěné kroniky o svém rodu, mezi nejznámější patří např. Hospoda Jamaika, Má sestřenka Rachel, Dům na pobřeží, Vládni Británie, Let sokola, Hladový vrch, Vzestup Juliův a mnohé další.

portraitdm

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Daphne du Maurier: Mrtvá a živá (Rebeka) contritus 14. 11. 2008 - 23:41