Škola, základ života?

27. listopad 2009 | 19.53 |

books___love__by_m0thyyku Není třeba diskutovat o důležitosti školního vzdělání, připravuje nás na budoucí povolání, socializuje nás, rozvíjíme zde základní dovednosti (na zakládce) a znalosti, ale učí nás všechno? Bohužel, naše školy jsou stále převážně založeny na bezduchém biflování mnoha věcí, které nám asi k ničemu nebudou, zato na zejména naši novější historii a různé souvislosti se zapomíná. (Přesto si ale troufám tvrdit, že pořád je naše školní vzdělávání lepší než třeba v USA, někteří Američané prý ani nedokážou ukázat svoji zemi na mapě :-). Škola nám ale nemůže nacpat do hlavy všechno, stejně důležitý je zájem mladých lidí samovzdělávát se, číst knihy a (seriózní) noviny, zajímat se o svět kolem sebe. Bohužel je jich plno, co se radši zajímají výhradně o auta/kosmetiku a přečtou si tak akorát Blesk.
Hlavně jsem ale chtěla psát o již zmiňované naší novodobé historii. Jistě máte skoro všichni zkušenost, že v dějepise se dopodrobna probíral pravěk-tedy nic proti pravěku, ale na úkor mladší historie. A jak se pak lidi mají z historie (a špatných věcí, které se v ní odehrály) poučit když sotva ví, co to je komunismus nebo nacismus? Napsat na tohle téma mě napadlo když jsem viděla spot, kde se finalistů ČS SuperStar ptají, co se stalo 17.listopadu 1989. Jediný, kdo řekl něco smysluplného byl Martin Chodúr, ostatní byli docela mimo a když poté byli dotázáni, co si představují pod komunismem, padaly z nich perly typu "všechno bylo levné" a "všichni nosili komunistické oblečení". Lze předpokládat, že když dnešní mladí neví, co se stalo před 20 lety asi už vůbec nebudou vědět, co se stalo v srpnu 68 nebo (také) 17.listopadu 1939. Nebo další příklad-mladí přírodovědci z Trutnova měli až do dnešního týdne, dokud se to nedostalo do novin, ve znaku svého oddílu emblém nacistického oddílu Waffen SS-alpskou protěž na černém pozadí. Pochopitelně, ne každý, komu se tahle květina líbí je nacista :-D, ale oddíl si nešťastnou náhodou vybral přímo SSácký odznak, aniž by o tom tušil nebo si dal dohromady souvislosti.
Tahle neznalost je nebezpečná, protože když my mladí nebudeme vědět nic o totalitních ideologiích, nebo je nanejvýš probereme pár větami na konci školního roku tak není divu, když se mezi mládeží bude rozvíjet extremismus. Ale není to jen vina školy, ale jak už jsem psala výše, je to i o ochotě studenta se zajímat o něco víc než o to, co musí, aby nějak prolezl. A to se mnohým lidem často nechce.
P.S.: Chabé vědomosti v některých důležitých věcech a událostech však nemáme jen my v ČR. Server aktualne.cz tento měsíc psal o průzkumu, který podnikla skotská organizace starající se o válečné veterány a chtěl zmapovat znalosti školáků o světových válkáchPrůzkumu se podle deníku The Daily Telegraph zúčastnily 2000 školáků ve věku devíti až patnácti let. Osvětim si s Disneylandem spletl každý šestý. Hitlera na fotbalový trávník jakožto trenéra posílal každý dvacátý školák. A stejné procento dětí si myslelo, že holocaust byla veselice na oslavu porážky nacistů. Více o nešťastném průzkumu zde 
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=652236. Nestojí to za zamyšlení? 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Škola, základ života? noemy 27. 11. 2009 - 20:11
RE: Škola, základ života? marieke 27. 11. 2009 - 20:24
RE: Škola, základ života? spytihnev-vlidny 29. 11. 2009 - 09:59