Tantrismus

24. listopad 2008 | 22.33 |
› 

600px-SriYantra_constructTantrismus se vyskytuje v hinduismu i buddhismu. Uctívá ženskou sílu Šakti (stejně jako další hinduistický směr-šaktismus, jehož některých praktik a metod tantrismus používá). Kult ženské energie se odvíjí od 1.pol.1.tisíciletí n.l. Šakti (personofikace ženské energie) je často zobrazována jako obraz nebo socha božstev (mužského a ženského pohlaví) v sexuálním spojení, časté je také zobrazování jednoho z hlavních hinduistických bohů Šivy jak napůl muže a napůl ženy (viz obrázek dole).
Tantra znamená nástroj dosáhnutí nebo docílení. Je to soubor duchovních spisů, které začaly vznikat v 1.tisíciletí n.l. v hinduistické, buddhistické i džinistické literatuře. Jsou psány zvláštním, "tajným" jazykem, zkratkovitě, aby se zabránilo zneužití.
Tantrismus je spojen i s magií a velmi symbolickými obřady, které se mohou odehrávat na hřbitovech, v jeskyních apod. Pro jógové praktiky může používat sexu, pojídání masa i popíjení alkoholu apod.-tzv. 5M=5 substancí, které v sanskrtu začínají písmenem M a běžně jsou zapovězeny. Je to mánsa (maso), mada (alkohol), macja (ryba), mudra (gesta rukou) a majthuna (sexuální spojení), což je ve většině indických filozofických a duchovních směrů neobvyklé, ba přímo zakázané. Extrémní praktiky však v Indii nejsou rozšířené ani v tantrismu. Tantrismus je odtržen od všeobecně platných příkazů, pravidel a autorit, klade důraz na vlastní zkušenosti. Vyžaduje však zasvěcení adekvátním učitelem. Slouží jako nástroj k rozšiřování lidského vědomí, abychom dokázali využít nevědomé nebo nadvědomé zásobárny lidských zkušeností v mysli, které si neuvědomujeme. Cílem a osvobozením je dokonalá blaženost.
Jednou z mnoha škol tantrismu je sahadža, která se v Indii začala rozvíjet ve středověku. Zastává názor, že to, co je člověku dáno do vínku by měl rozvíjet a dosáhnout transformace. Podle sahadži askeze "znásilňuje" lidskou přirozenost a má soustavu vlastních rituálů.
Na Západě založila hnutí sahadža jógy v 70.letech 20.stol. Šrí Mátají (mátají=matka) Nirmala Déví, která se narodila roku 1923 v malé vesničce Čindvár ve středoindickém státě Maháráštra. Její otec byl významný právník a matka první z indických žen, která vystudovala matematiku. Nirmala studovala medicínu, ale protože byla členkou hnutí za osvobození Indie a protestovala proti tehdejší britské nadvládě, musela studia i svou zemi opustit. Osobně se znala i s Mahátmou Gándhím za kterým jako mladá dívka jezdívala na návštěvy do jeho ášramu.

Více na: www.jogin.cz/Tantrismus-a-neotantrismus/ a www.sahadzajoga.info/

Shiva_and_Shakti

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Tantrismus 123pajula456 25. 11. 2008 - 14:12