Jiří X. Doležal: Zkouřená země

12. prosinec 2008 | 19.55 |
› 

Indie trochu jinak :-)

O Indii samozřejmě vznikla už fůra cestopisů, ale tato útlá knížka kontroverzního novináře JXD je opravdu svá :-D Doležala hodně lidí nesnáší kvůli jeho buřičským názorům v časopise Reflex pro který píše od roku 1991 a také za to, že údajně svou popularitu postavil jen na kouření marihuany, antineonacistickými postoji (zamlada byl sice skinhead, ale tehdy byla jiná doba a skinheadi byli něco úplně jiného než si je většina lidí představuje teď) a výpady proti Danielu Landovi, ti dva se opravdu nemají v lásce. Reflex nečtu takže nevím, jestli jsou jeho názory tak hrozné, ale víceméně proti němu nic nemám a co se týče jeho názorů ve Zkouřené zemi tak mnohdy i souhlasím.
JXD cestoval po Indii v polovině 90.let a zdržoval se především v chudých vesnicích v podhůří Himalájí. Život zde plyne samozřejmě úplně jinak než v západních zemích. Mnohé vesničky jsou natolik odříznuté, že jejich obyvatelé nemají jiný zdroj obživy než pěstovat konopí nebo čaras ze kterého se vyrábí hašiš. Ale stejně jako v západních zemích i tady za pěstování a prodej hrozí vysoké tresty, pokud člověk nemá policistu v příbuzenstvu nebo někoho nepodplatí. Pokud to chápu správně, tak pěstování konopí nebo čarasu nelze ve zdejších podmínkách považovat za organizovaný zločin ve kterém se točí obrovské peníze a spousta mrtvých. Místní zpravidla nabízejí hulení turistům a rádi si zapálí společně, dokonce i mnozí mniši kouří. (Dětem samozřejmě kouření nenabízejí). Na mnoha místech prostě kouření hašiše patří k místnímu koloritu a zvyku, který nikomu neubližuje, naopak, mnohdy sbližuje.
JXD rád uvádí rozdíl mezi českou "pivní" společností a kouřením hašiše v Indii. Mnohokrát se přesvědčil o tom, že pod vlivem lehké drogy nikde nedochází ke rvačkám, znásilněním apod. a lidé jsou zde mnohem klidnější a mírnější než kdyby byl pro ně zvykem alkohol jak je tomu v jiných zemích.
Dále se autor zamýšlí nad důsledky globalizace, která dohání i zapadlé kraje. Mnozí vesničané nemají jinou možnost než dělat poskoky rozmazleným turistům a snaží se chovat co nejzápadněji i když je to naprosto v rozporu s jejich krásnou kulturou a zahrnuje to i ničení přírody a ztrátu duchovních hodn
ot.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Jiří X. Doležal: Zkouřená země skuli 12. 12. 2008 - 23:33