Veselé Vánoce? Jak pro koho.

21. prosinec 2008 | 19.53 |

Nechci, abyste tento článek brali jako propagandistický boj fanatického "vegoše" proti tradičním vánočním zvykům. Mně je fuk, co kdo jí-jak v běžném životě tak o Vánocích. Sama jsem měla vegetariánskou štědrovečerní večeři poprvé až loni, nebudu dělat pokrytce a tvrdit, že jsem v životě nejedla kapra. Ale je pravda, že většina lidí se o život nebo spíše smrt kaprů nezajímají, popř. to "odbydou" tím, že je to jenom ryba. Ale ryby snad nejsou cítící tvorové?
V rybníce nebo nádrži většinou žijí kapři víceméně v klidu a dobře se krmí. Často však dochází ke stěhování, které pro ně může být nepříjemné a vystraší je. Při výlovu se kapři nahromadí do přecpaných van a později do kádí, kde mají nejen nedostatek místa, ale i nedostatek kyslíku a potravy (poslední 2 měsíce před zabitím se nekrmí-sice by nejedli i v přírodě, ale místo toho by spali zimním spánkem, což je v podmínkách v kádích nemožné). Šťastný nápad není ani držet kapra doma ve vaně. Nejhorší chvíle však přicházejí při samotném zabití-ale i před ním. Někdy jim prodejci uštípnou ploutev zachycenou v oku sítě, protože je to rychlejší než rybu vymotávat. Také jim mohou poranit žábry. Podle předpisů by měli být nejprve omráčeni ranou do hlavy a pak vykrveni, ale to se často nedodržuje. Mnoho jich není dostatečně omráčeno a mohou se probrat při odstranování šupin apod. což zní děsivě. Někteří lidé, kteří zabíjejí kapra doma to neumí vůbec čímž rybu vystavují ještě většímu utrpení-neříkám však, že je to případ všech lidí a prodejců!!! Také si mnoho lidí myslí, že kapra zachrání když si ho koupí a pustí zpět do vody, ale ani to nemusí být dobré řešení-vzhledem k tomu, co vše zvíře při a po výlovu zažilo může mít oslabenou imunitu, jsou nemocní, hladoví nebo zranění a brzy by stejně umřeli.
Stejně jako u "běžných" jatek si často neuvědomujeme, co všechno stojí za naším masným pokrmem na talíři a předvánoční ulice s prodejci, kteří před očima lidí zabíjejí zvířata je opravdu smutný zvyk.

V tomto článku jsem použila výňatky ze stránky www.goveg.cz/bloodychristmas/cz

kapr_obecny_supinac-500

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Veselé Vánoce? Jak pro koho. roxy009 21. 12. 2008 - 21:03
RE(2x): Veselé Vánoce? Jak pro koho. samotar®vzpomina.cz 21. 12. 2008 - 23:00
RE: Veselé Vánoce? Jak pro koho. hablina 21. 12. 2008 - 22:35
RE: Veselé Vánoce? Jak pro koho. marieke 22. 12. 2008 - 07:25
RE: Veselé Vánoce? Jak pro koho. skuli 22. 12. 2008 - 14:00
RE: Veselé Vánoce? Jak pro koho. terez* 23. 12. 2008 - 20:38
RE: Veselé Vánoce? Jak pro koho. navra 26. 12. 2008 - 13:49