Karel Kryl

16. listopad 2009 | 12.00 |

Loni touto dobou, kdy si připomínáme 20.výročí pádu komunismu, jsem psala o písničkáři Jaroslavu Hutkovi marieke.pise.cz/86484-jaroslav-hutka.html, dnes si připomeňme dalšího muzikanta, který se stal symbolem odporu proti totalitnímu režimu-Karla Kryla.
Narodil se 12.dubna 1944 v Kroměříži v rodině knihtiskařů. V roce 1948 komunisté jejich výrobnu znárodnili. Kryl chtěl být původně hrnčířem po pradědečkovi a absolvoval keramickou školu, ale pak se začal věnovat hudbě a poezii (a byl také grafikem). Svou první desku Bratříčku, zavírej vrátka vydal půl roku po vpádu sovětských vojsk do ČSSR v roce 1968. Titulní, stejnojmennou písničku, napsal naprosto spontánně jako reakci na srpnové události. Přesto se ze začátku hrála v rádiích a držela se i v hitparádě, dokud si režim neuvědomil její skutečný obsah a song nezakázal.
O rok později jel vystupovat na písničkářský festival do Západního Německa a rovnou tam požádal o azyl, nakonec zde žil až do Sametové revoluce roku 1989 a další desky vydával v exilu. Ze začátku se cítil osamělý kulturní a jazykovou bariérou, prožil zde první manželství a bolestný rozvod se kterým se nemohl dlouho vyrovnat a vždycky se aktivně zajímal o dění v ČSSR. Do vlasti se vrátil 30.listopadu 89 na pohřeb své matky a zpíval na tehdejších shromážděních v centru Prahy.
Nakonec však byl s polistopadovým vývojem zklamán a hrubě nespokojen se společenskou situací, politickou reprezentací a celkovým směřováním; proto byl rozhodnut se v politické situaci země již nijak neangažovat.
Zemřel 3.března 1994 v Mnichově. Zádušní mši celebroval jeho přítel, opat Jan Anastáz Opasek (oceněn za boj proti nacismu, na začátku 50.let odsouzen v komunistickém monstrprocesu na doživotí, po amnestii v roce 1960 emigroval do Rakouska a poté žil v Západním Německu). Kryl je pochován na Břevnovském hřbitově v Praze.
Co se týče jeho tvorby, nepsal jen protestsongy, ale i zpívané veršované pamflety a zhudebněné básně (přezdívá se mu "básník s kytarou"), v jeho textech se objevují i odkazy na Bibli a propracované alegorie. Vydal také několik básnických sbírek s valstní grafickou úpravou. (K připomenutí jeho osoby a tvorby Landou se radši vyjadřovat nebudu, abych se nerozčílila).

www.karelkryl.com/
www.kryl.kat.cz/

Bratříčku, zavírej vrátka (záběry ze srpna 68)  www.youtube.com/watch
Veličenstvo kat (live)
www.youtube.com/watch
Pasážová revolta (velice nadčasový text, mnohé části jsou trefné i dnes)
www.youtube.com/watch
Král a klaun
www.youtube.com/watch
Morituri te salutant (live z Koncertu pro všechny slušný lidi na konci roku 89)
www.youtube.com/watch
Salome
www.youtube.com/watch
Píseň Neznámého vojína (live)
www.youtube.com/watch

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Karel Kryl veruce 17. 11. 2009 - 23:08
RE: Karel Kryl maydayberry®svetu.cz 18. 11. 2009 - 20:50