ZKROCENÁ HORA (Brokeback Mountain)

14. leden 2009 | 17.33 |

brokeback_mountain_14Americký film, 2005. Hrají: Heath Ledger (Ennis), Jake Gyllenhaal (Jack), Michelle Williams (Amy), Anne Hathaway (Laureen) a další. Režie: Ang Lee.

Dojímavý příběh, který otevřeně hovoří o tom, co je i dnes stále často tabuizované-homosexualitě. Dva mladí muži, zachmuřený a klidnější Ennis a temperamentnější a veselejší Jack se seznámí v 60.letech 20.století, kdy si oba najdou práci jako hlídači ovcí na osamělé Zkrocené hoře. Ačkoli byla 60.léta otevřená, vztahy mezi stejným pohlavím byly stále v podstatě zakázané a musely se tajit. Jejich vztah se nejprve zdá jen jako potřeba sexuálně se vybít, když celé měsíce žijí jen spolu a bez žen, ale nakonec přeroste v něco mnohem silnějšího. I když se oba ožení a mají děti, celá léta se scházejí a milují. Své tajemství přísně střeží, protože ví, co by je čekalo, kdyby se vše provalilo, i když zejména Jack často sní o tom, že by se společně odstěhovali někam na ranč. Netuší však, že Ennisova manželka Amy se o všem dozvěděla už dávno, kdy byla nechtěným svědkem jejich vášnivého přivítání po několika letech.
Je to opravdu hodně silný film o velké lásce, která se ale nikdy nesměla naplnit. Homosexuální vztahy mezi kovboji však nebyly zas tak výjimečné jak by se mohlo zdát. Mnohdy spolu měli muži sex už jen proto, že celé měsíce žili v divočině osamělí a bez žen-tak jak se to stává třeba ve vězeních. Ennis a Jack se však milovali doopravdy a o to víc bylo krutější a nebezpečnější vše držet v sobě, kdy před světem hráli spořádané manžele a otce.
Někomu možná přijdou milostné scény mezi oběma protagonisty nechutné, ale já jsem si je vyloženě užívala...hmmm. A ještě v podání tak krásných chlapů :-D (Jen škoda, velká škoda smutné smrti Heathe Ledgera :-( ). V některých zemích se však nejintimnější scény z náboženských důvodů cenzurovaly.
Snímek slavného tchajwanského režiséra Ang Lee (mj. natočil například Rozum a cit, Tygr a drak nebo Hulk) byl nominován na 8 Oscarů-získal 3 (za režii, scénář a hudbu).

www.youtube.com/watch

brokeback

brokeback_mountain_xl_02

brokeback-mountain06

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: ZKROCENÁ HORA (Brokeback Mountain) kolousek 15. 01. 2009 - 00:59
RE: ZKROCENÁ HORA (Brokeback Mountain) marieke 15. 01. 2009 - 15:29
RE: ZKROCENÁ HORA (Brokeback Mountain) loulinka 16. 01. 2009 - 15:32
RE: ZKROCENÁ HORA (Brokeback Mountain) sasame 28. 01. 2009 - 22:25