Anne Sewell: Černý hřebec

2. únor 2009 | 22.33 |

freedom_black_horse_running_ovPříběh o Černém hřebci (v originále Black Beauty) vyšel už v mnoha vydáních, byl zfilmován a patří mezi nejoblíbenější dětské knihy na světě. Jeho autorka, britská spisovatelka Anne Sewell (1820-1878) jej však původně nenapsala pro děti. Byl určen podkoním, stájníkům, kočím a jezdcům. V její době se mnoho lidí chovali ke koním krutě. Koně především nahrazovali stroje. Tahali drožky, omnibusy i koňky, vozy s mlékem a pekařské vozy, poníci často pracovali i v uhelných dolech. Na koních se tehdy ještě běžně válčilo. Museli snášet každodenní těžkou dřinu. Ani jezdečtí koně u bohatých rodin se neměli vždy nejlépe. Často podléhali přísné módě-například vzpřimovacím otěžím, které se jim nasazovaly, aby nesli krk vznešeně nahoře, ale zároveň omezovaly přirozený pohyb.
Knížka sleduje dramatický osud Černého hřebce, který za svůj život vystřídal mnoho majitelů. Vyrůstal v Birtwick Parku kde ho milovali, především mladý stájník Joe. Pak se ale kvůli nemoci paní domu museli odstěhovat do teplejších krajů a prodali ho bohaté dámě, která koně považovala jen za okrasu kočárů. Kvůli opilému stájníkovi se Černému hřebci jednoho dne na kamenité cestě upadla podkova a vážně si poranil nohu-tak ho prodali jako nájemního koně. Tahal kočáry a vozy pokaždé různým lidem. Nakonec se dostal k drožkáři Jerrymu. Drožky tehdy nahrazovaly taxíky. Mnoho drožkářů bylo velmi chudých a o své koně se nedokázali dobře postarat. Byli závislí na svých zákaznících, kteří si mohli dělat co chtěli-přetěžovat vůz nebo nechat čekat drožkáře dlouho do noci. Jerry byl naštěstí slušný muž a Černého hřebce měl rád, ale vážně onemocněl když musel na své zákazníky dlouho čekat v mrazu a nakonec koně prodal obchodníkovi s obilím. Těžká práce a násilí Černého hřebce tak strhalo, že málem umřel a chtěli ho poslat na jatka. Nakonec si ho však na koňské dražbě postarší pán a na jeho sídle se Černý hřebec opět setkal s milovaným Joem a konečně našel hodné lidi u kterých mohl v pokoji strávit zbytek života.
Tuto knihu mám doma ve zkrácené verzi pro děti, ale doplněné spousty ilustračních fotek a dobových obrázků se zajímavostmi o koních a jejich životě v dobách Černého hřebce i teď. Půvabnými ilustracemi příběh doprovodil maďarský malíř Victor Ambrus.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Anne Sewell: Černý hřebec toruviel 03. 02. 2009 - 12:08
RE: Anne Sewell: Černý hřebec hi 15. 10. 2010 - 21:37
RE: Anne Sewell: Černý hřebec hello* 15. 10. 2010 - 21:38