Kladivo na čarodějnice

3. únor 2009 | 20.01 |

Čs.film, 1969. Hrají: Vladimír Šmeral (Boblig), Elo Romančík (Lautner), Soňa Valentová (Zuzana), Josef Kemr (Ignác), Jiřina Štěpničková (Dorota) a další. Režie: Otakar Vávra.

Tento drsně realistický snímek, jeden z nejslavnějších od výtečného režiséra Vávry, byl inspirován stejnojmennou knihou Václava Kaplického a ta zase skutečnými případy inkvizičních procesů ve Velkých Losinách a Šumperku v letech 1678-1695. Doba středověku zdaleka nebyla tak krásná a romantická jak ji vykreslují mnohé jiné filmy a romány, spíše naopak. Lidský život v podstatě neměl cenu, mnozí lidé si libovali v mučeních a popravách a obyčejní lidé byli drženi v poslušnosti různými náboženskými dogmaty a strašením ďáblem. Každý sebemenší přestupek proti všemocné katolické církvi se přísně trestal.
Jako první se do problémů dostane chudá venkovská stařena, která si z kostela odnesla hostie, aby její sousedce otelila kráva. Vyjde však najevo, že "hříchy" páchalo hned více žen a losinské panstvo si pozve věhlasného rakouského soudce a inkvizitora Bobliga (skutečná postava), aby případy prošetřil. Místní babky jsou pro něj však jen malé ryby. Aby získal víc peněz a moci obviní z čarodějnictví i bohatou rodinu Sattlerů, což vyvolá odpor místního duchovního, sympatického Lautnera, který se proti jeho nesmyslným nařčením postaví. Šílený Boblig se mu pomstí tím, že nechá uvěznit a mučit Lautnerovu schovanku, krásnou Zuzanu a nakonec i samotného kněze (!).
Inkvizitoři si "přiznání" vynucovali brutálním mučením jako byly palečnice nebo španělské boty. Utýraní lidé pak museli před soudem opakovat naučené věty, mluvit o tom jak prováděli různé orgie a soulože a obcovali s ďáblem. Pak byli mez milosti upáleni. Část majetku těch bohatších pak připadla i samotným inkvizitorům.
Tento Vávrův film svými scénami z mučírny, kde jsou nevinní lidé nuceni se přiznat k věcem, které se nikdy nestaly, připomínal komunistické politické procesy z 50.let a tak se směl vysílat až po roce 1989.

cs.wikipedia.org/wiki/Jind%C5%99ich_Boblig
cs.wikipedia.org/wiki/Kry%C5%A1tof_Alois_Lautner

klad1

klad2

klad3

klad4

klad5

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Kladivo na čarodějnice kolousek 03. 02. 2009 - 21:44