Gothická subkultura a mediální hysterie

11. únor 2009 | 14.42 |

Begoths ArmyPosterSem tam dojde ve světě ke vraždám nebo sebevraždám, které mají podle médií spojitost s gothickou subkulturou. Jelikož jak ti informovanější z nás ví, gothic je především o hudbě takže spojovat gothiku s vraždama je blbost. Nicméně hysterická bulvární média dokážou najít i spojitost mezi sebevraždou a hudbou, více dále.
V tomto roce světem zatím otřásly dva případy. První se stal v lednu v Belgii, kde teprve 20letý Kim de Gelder vtrhl do jeslí, zavraždil dvě děti, pečovatelku a dvanáct dětí zranil. Kim byl ve městě známý nošením černého oblečení a bílého make-upu a proto média začala okamžitě vytrubovat, že patřil k vyznavačům gothic stylu. A i kdyby ano-jakou to má spojitost s vraždou? Prostě byl psychopat, omg. Více o tomto případu na stránce
darkhopee.blog.cz/0901/dalsi-masakr-spojovany-s-goths
Další tragédie otřásla Ruskem. Před týdnem zde dva chlapci utopili, rozčtvrtili a snědli svou kamarádku. Cituji: "Podle ruských zdrojů měla vražda spojitost s tím, že chlapci jsou vyznavači stylu emo a dívka byla vyznavačkou gothic rocku." To je sice možné, ale jak s tím má spojitost vražda? Když je někdo psychopat tak je jedno, jestli je to křesťan, satanista, ateista nebo goth. Bohužel fanatici, vrazi, úchylové a další pochybné existence dokážou zprofanovat různá hnutí od náboženských po hudební.
A do třetice-TV Nova (ano, už to o něčem vypovídá :-D) nedávno ve svých TN zmínila stoupající případy sebepoškozování mezi studenty SŠ i ZŠ. Do spojitosti je dává s emo stylem a krvavými obrázky na netu. Jasně. Zaprvé emo stejně jako gothic vychází z hudby, ale naprosto jej zprofanovaly třináctileté pozérky. Za druhé, sebepoškozování je psychický problém nejčastěji vyvěrající z deprese a deprese je nemoc, která by se měla léčit. Sice existují cvoci, kteří se na internetu chlubí tím jak se zase pěkně pořezali a ilustrují to supa cool krvavými foteškami, ale těch je asi menšina. Vím o čem mluvím, že. Zkušenosti mám cca od 14 a opravdu to nezačalo tím, že jsem poslouchala nějaký metal nebo se rozplývala nad krvavými obrázky na netu :-/ S tím souvisí i případy teenagerů, kteří spáchali sebevraždu a podle médií to mělo spojitost s tím, že poslouchali Marilyna Mansona, Slipknot apod. Přitom všechno bychom měli hledat v psychice lidí samotných. Ano, mnozí lidé, kteří mají problémy sami se sebou se obracejí k různým hnutím nebo určité hudbě, ale nehledejme vinu u ema, gothiky nebo nějaké kapely. Každý má svůj rozum. Normální člověk se přece nezabije jen proto, že nějaká kapela zpívá o sebevraždě. Ale média dnes mají moc a neznalí lidé otupělí vším, co nám dnes televize a internet cpe do hlavy, uvěří všemu aniž by se nad problémem zamysleli. Mají černobílé vidění-ale nikdy nic není jen černé nebo bílé.
Což bych uzavřela tímto pravdivým devaterem:

Goths-are


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Gothická subkultura a mediální hysterie death mannequin 11. 02. 2009 - 16:56
RE: Gothická subkultura a mediální hysterie blackbeautiful 13. 02. 2009 - 14:25
RE: Gothická subkultura a mediální hysterie monica otmili 04. 12. 2010 - 10:42
RE: Gothická subkultura a mediální hysterie miss nightmare nm 14. 08. 2012 - 12:53