Úsměv Mony Lisy (Mona Lisa Smile)

12. únor 2009 | 11.52 |

mona1Am.film, 2003. Hrají: Julia Roberts (Katherine), Kirsten Dunst (Betty), Julia Stiles (Joan), Maggie Gyllenhaal (Giselle), Ginnifer Goodwin (Connie) a další. Režie: Mike Newell.

Tento zajímavý snímek mapuje osudy několika mladých žen na začátku 50.let v USA. Ačkoli se může zdát, že Spojené státy byly k ženám tolerantnější než jiné země není to pravda. I zde panoval názor, že žena má být především dobrou manželkou a perfektní hospodyňkou a věnovat svůj život manželovi a domácnosti nikoli sobě a své kariéře nebo osobnímu rozvoji. Nejsmutnější je, že toto si myslely i samotné dívky.
Hlavní hrdinkou je mladá ambiciózní učitelka Katherine, která začne vyučovat umění na prestižní univerzitě Wellesley. Velmi záhy zjistí, že škola je nepříjemně konzervativní. Katherine patří k hrstce žen, které požadují větší svobodu pro své pohlaví. Uvažuje moderně, je nezávislá a vzdělání považuje za důležitější než se ve dvaceti bezpodmínečně vdát a založit rodinu. Svým nekonvenčním přístupem se však dostane do sporů nejen s vedením a zapšklými úzkoprsými profesorkami, ale i s vlastními studentkami, zejména arogantní Betty, které na ni koukají skrz prsty, protože není vdaná a ani to neplánuje. Zejména Betty rozzlobí, když Katherine navrhne její kamarádce Joan, aby se přihlásila na práva. Joan o tom sice uvažuje, ale Betty jí to neustále vymlouvá a tvrdí, že Joan by měla dát přednost svému snoubenci. Ve skutečnosti však za svým namyšleným chováním skrývá vnitřní nejistotu a trápení-je sice vdaná, ale její manželství má do propagované dokonalosti šťastné rodinky daleko.
Několik dívek však Katherine uznává, zejména rázná Giselle (v podání úžasně charismatické Maggie Gyllenhaal-sestry stejně skvělého herce Jakea), která patří k těm několika málo nezávislým děvčatům i zakomplexovaná, ale miloučká Connie, která díky Katherine objeví v sobě sebevědomí.
Film byl moc hezký a líbil se mi, ale opravdu bych v této době žít nechtěla. Nedokážu si představit, že bych teď měla být už dávno vdaná a budovat rodinu a že by na mě ostatní (a nejen muži) koukali divně, protože chci studovat a osobně se rozvíjet. Přesto se ale obávám, že i v dnešních časech máme ještě dlouhou cestu ke zrovnoprávnění žen i když od 50.let jsme se jistě posunuli.

mona-lisa-smile-julia-roberts-

mona

mona2

monalisasmile_p3

mona3

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Úsměv Mony Lisy (Mona Lisa Smile) blackbeautiful 13. 02. 2009 - 14:24