Hubert Selby: Rekviem za sen

18. únor 2009 | 19.38 |

Drsně realistická až naturalistická kniha (zfilmovaná roku 2000 Darrenem Aronofskym) z drogového prostředí vypráví o osudu dvou kamarádů-Harryho a Tyrona a Harryho partnerky, bohémské umělkyně Marion. Druhá dějová linie se odvíjí kolem Harryho osamělé matky Sáry pro kterou je jediným potěšením v životě sledování televize.
Harry a Tyrone vyrůstají v nejchudší a kriminalitou nejvíce zmítané newyorské čtvrti Bronx a sní o tom, že si vydělají fůru peněz a začnou někde jinde. Nejsnadnější výdělek vidí v prodávání heroinu i když si samozřejmě slibují, že oni budou brát jen občas a nikdy mu nepropadnou. Ze začátku se obchody celkem daří, ale vede to akorát k tomu, že čím víc peněz mají tím taky kupují více drog pro sebe. Ačkoli přicházejí (a zesilují se) příznaky závislosti od abstinenčních příznaků přes zoufalé shánění drogy v celé čtvrti po naprostý morální úpadek (i Marion, která jako jediná měla šanci začít jinde, protože má bohatější rodiče a cestovala i po Evropě se kvůli své denní dávce začne prodávat) pořád žijí ve své iluzi, že nejsou žádní narkomani.
Ještě víc mě však dostal příběh Harryho matky Sáry. Té jakýsi podomní agent navrhne, že by mohla vystupovat v nějakém oblíbeném TV pořadu. Sára věří, že tato šance by jí změnila celý život a ve svém opuštěném životě se upíná jen k této myšlence. Rozhodne se, že musí okamžitě zhubnout, aby si do televize mohla vzít své oblíbené šaty a po několika neúspěšných pokusech s dietou si nechá od "lékaře" předepsat pilulky na hubnutí, které však obsahují speed, což i u ní roztočí kolotoč závislosti s tragickým koncem...Sáru odvezou blázince, protože zaneprázdněný doktor ji bez pořádné prohlídky označí za paranoidní schizofreničku a jako "léčbu" doporučí elektrošoky.
Rozhodně je to jedna z knih, která se mi dostala hluboko pod kůži a vzpamatovávala jsem se ještě pěknou chvíli po dočtení.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Hubert Selby: Rekviem za sen death mannequin 18. 02. 2009 - 21:55
RE: Hubert Selby: Rekviem za sen ashia®blbne.cz 27. 02. 2009 - 21:31
RE: Hubert Selby: Rekviem za sen marieke 27. 02. 2009 - 23:22