Chuck Palahniuk: Ukolébavka

25. únor 2009 | 20.33 |

Tento lehce hororový, místy až nechutný a především naprosto šílený příběh vypráví o novináři Carlovi, který má za úkol napsat sérii článků o syndromu náhlých kojeneckých úmrtí. Během svých návštěv u rodin obětí zjistí, že všude měli knížku světových básniček a říkanek pro děti otevřenou na straně 27-zde je africká ukolébavka a Carl záhy zjistí, že pouhé proběhnutí jejího textu v mysli dokáže zabít člověka, kterému je adresováná. Seznámí se s realitní agentkou Helen, která se živí prodejem strašidelných domů a která před mnoha lety vraždící říkankou omylem zabila své dítě a s její sekretářkou Monou, extravagantní wiccankou a Moniným přítelem přezdívaným Ústřice, který je fanatický ekolog a vegan se vydají na cestu po Americe, aby zničili všechny výtisky knihy. Do toho Carl pátrá po šíleném nekrofilovi Nashovi, který se o uspávance také dozvěděl a teď ji využívá pro vraždění půvabných modelek.
Carl si nejprve slibuje, že básničku proti nikomu schválně nepoužije, ale brzy zjistí jak je to těžké. Místo toho si uvědomuje jak pohodlné je v tichosti zabíjet lidi, kteří ho naštvali. Helen má z toho dokonce i business-pracuje s vládou a policií a občas za peníze na dálku usmrtí mafiánské a drogové bosse apod. I Mona s Ústřicí touží najít grimoár zaříkavacích kouzel mezi něž ukolébavka patří. Ústřice má touhu spasit svět (jeho pohled je však silně pokřivený), pouze Mona sní o ovládání kouzel pro dobré účely-ta mi také byla ze všech postav nejsympatičtější.
Ukolébavka je originální příběh o nejstarším boji na světě, boji dobra a zla. Zamýšlí se nad tím jak lidé reagují když získají velkou moc a jak s ní mohou nakládat i když předtím to byli obyčejní řadoví občané a kritizuje dnešní odosobněnost, emociální chladnost a sobectví  společnosti. Autor připouští, že k napsání tohoto drsného drastického příběhu jej inspirovala brutální vražda jeho otce a otcovy přítelkyně.

O autorovi:
Charles Michael Palahniuk se narodil 21.února 1962 ve státě Washington. Patří k tzv.transgressionálním spisovatelům (tzv.romány o překročování pravidel). V nakladatelstvích jeho díla nejprve odmítali jako příliš depresivní a brutální, ale hned první vydaná kniha-Fight Club (1996, česky Klub rváčů) získala velkou pozornost a byla úspěšně zfilmována s Bradem Pittem, Edwardem Nortonem a Helenou Bonham Carter v hlavních rolích.
Ve svých dílech se autor zabývá stavem dnešní civilizace i mnoha kontroverzními a tabuizovanými tématy, čerpá buď ze životních zkušeností nebo ze své novinářské dráhy.
V češtině zatím vyšly knihy Klub rváčů, Program pro přeživší, Zalknutí, Ukolébavka, Deník a Strašidla.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Chuck Palahniuk: Ukolébavka constricted 27. 02. 2009 - 14:27
RE: Chuck Palahniuk: Ukolébavka marieke 27. 02. 2009 - 23:23