Fráňa Šrámek: Stříbrný vítr

4. březen 2009 | 18.22 |

Hlavní postavy: Jeník Ratkin-dospívající studnet, velký snílek, ale zároveň i rebel
soudce Ratkin-Jeníkův otec, velmi přísný a tvrdý muž
Zach-Jeníkův spolužák a nejbližší přítel
učitel Ramler-láskou zklamaný muž, má pro své studenty pochopení

Hlavním hrdinou tohoto impresionistického románu je dospívající student Jeník Ratkin. Dětství strávil na vesnici se svým tvrdým otcem a věčně churavou matkou. Ani jeden z rodičů mu nikdy nevěnoval dostatek lásky, proto jimi Jeník později pohrdá.
Dospívání Jeník tráví na maloměstském gymnáziu. Jeho sny a touhy jsou ostře konfrontovány s upjatým prostředím školy a suchými přísnými učiteli. Jedním z mála profesorů, který se o své žáky skutečně zajímá a chápe je, je Ramler o kterém vypráví vedlejší dějová linie (Ramler chce najít svou dávnou lásku, půvabnou slečnu Olgu. Místo ní nachází zkaženou a mnoha volnými vztahy unavenou a poznamenanou ženu.)
Naopak nejpřísnějším učitelem je katecheta. Jeho přístup je jedním z důvodů, proč Jeník začne odmítat náboženství. I to je profesorským sborem a jeho otcem neseno nelibě. Když u něj naleznou "zakázanou" knížku, kterou mu daroval starší spolužák Zach, je Jeník krutě ponížen svým rozzlobeným otcem, to jej ale ještě víc zatvrdí v jeho názorech a rebelantsví.
Tento román je příběhem o věčném konfliktu mezi mládím a stářím-mladickými sny a touhami na straně jedné a upjatostí malom욝áků na straně druhé.

O autorovi:
F.Š. se narodil 19.ledna 1877 v Sobotce a v dětství se s rodiči odstěhoval do Písku. Toto město si velmi oblíbil a odehrává se tam velká část jeho děl. Později žil v Praze a přidal se ke skupině Nový kult, kterou vedl S.K. Neumann. Jelikož prožil obě světové války měl silné antimilitaristické postoje. Za druhé světové války jako na protest proti fašismu nikdy nevycházel z domu. Jeho tvorba je ovlivněna antimilitarismem a pacifismem, stal se jedním z hlavních představitelů tzv.anarchistických buřičů. Také psal hodně impresionisticky a lyricky. Jeho díla měla velký vliv na mladou meziválečnou generaci a pro levicovou orientaci byla oblíbena mezi proletáři.
F.Š. psal básně, romány, povídky i divadlení hry. Romány Stříbrný vítr a Měsíc nad řekou byly úspěšně zfilmovány režisérem Václavem Krškou.
Zemřel 1.července 1952 v Praze.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře