Kurt Vonnegut: Kolíbka

11. březen 2009 | 19.47 |

A přecházím k americké literatuře :-)

Tento fantaskní, místy zábavný, místy tragický příběh vypráví o žurnalistovi Jonášovi, který chce knižně zaznamenat den výbuchu první atomové bomby a dozvědět se něco bližšího o životě jejího vynálezce, slavného vědce Felixe Hoenikkera. Jelikož Hoenikker je už po smrti, Jonáš zkontaktuje jeho 3 podivínské potomky-180 cm vysokou Angelu, která zbožňuje hru na klarinet, 120 centimetrového trpaslíka Newta, který se věnuje malování a Franka, který je odmala fascinován žvotem hmyzu. Frank ale nyní žije na karibském ostrůvku San Lorenzo jako nejbližší spolupracovník místního stařičkého vládce "Papá" Monzany a Jonáš se tam s jeho sourozenci vydá. Okamžitě se zamiluje do Monzanovy adoptivní dcery Mony, ale ona má o lásce poněkud jiné představy než většina lidí. Jonáš postupně zjišťuje, že totiž místní obyvatelstvo vyznává svérázné náboženství, které tu zavedl starý černoššský dobrodruh Bokononon-odtud název bokononismus. Ačkoli San Lorenzo je oficiálně křesťanská země a bokononisty trestá tvrdou smrtí na háku, překvapený žurnalista zjistí, že vyznavačů je to mnohem více než myslel a i jemu samotnému se jejich nekonzervativní myšlenky zalíbí. Zároveň se však dozví o mnohem nebezpečnější věci-Hoenikker nebyl vynálezcem jen atomovky, ale i tzv.ledu typu 9, jehož pouhá špetka dokáže zmrazit celou planetu. A právě tenhle led u sebe mají jeho tři děti.

Kolíbka je satirický, velmi čtivý a vtipný příběh a jelikož mám ráda "šílené" knížky opravdu se mi líbila.

O autorovi:
K.V. (1922-2007) se narodil v Indianapolisu. Vystudoval biochemii na Cornellově univerzitě, strojní inženýrství na Carnegieho technickém institutu a antropologii na Chicagské univerzitě (uh, blázen :-D). Velmi dramatické zážitky si odnesl z 2.svět.války. V zimě roku 1944 (byl desátníkem u pěší divize) zabloudil a po několika dnech ho zatkli vojáci Wehrmachtu, kteří ho převezli do Drážďan, kde se stal svědkem jejich bombardování. Ukryl se v podzemním krytu místních jatek a pak od Němců dostal za úkol pohřbívat mrtvé do masových horbů. Tuto drastickou zkušenost reflektuje ve svém nejslavnějším románu Jatka.č 5. Po válce dostal vyznamenání, ale zlehčoval to tím, že je to "řád za omrzliny".
V 50.letech začal časopisecky publikovat povídky, ale jeho první romány vzbudily spíš rozpačitou odezvu. V 60.letech prorazil Kolíbkou, především mezi tehdejší antimilitaristicky a pacifisticky zaměřenou mládeží a následovaly další úspěšné romány (Snídaně šampionů, Groteska, Galapágy, Hokus Pokus a další) ve kterých se zabývá hlavně tématem technokratické budoucnosti a její zkázou.
Zemřel před dvěma lety na následky pádu ve svém newyorském bytě.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Kurt Vonnegut: Kolíbka ugisha 11. 03. 2009 - 21:33