Zuzana Navarová

19. leden 2011 | 13.20 |

navarova0403Zuzana Navarová de Tejada se narodila 18.června 1959 v Hradci Králové. Patřila k nejlepším českým zpěvačkám a skladatelkám.
Vystudovala španělštinu a češtinu na FF UK. Pobývala i na Kubě, kde poznala svého manžela Luíse. Latinskoamerická hudba ji také ovlivnila, od roku 1994 spolupracovala s kolumbijským písničkářem a kytaristou Ivánem Gutiérrezem.
Ještě předtím (už od roku 1980) zpívala Zuzana ve folkové kapele Nerez a vyhráli několik hudebních soutěží. S Ivánem a baskytaristou Karlem Cábou vytvořili v půlce 90.let trio Tres. Nakonec Zuzana zakotvila ve skupině KOA, kterou kromě ní tvořili Mário Bihári (nevidomý, ale brilantní romský muzikant, který hrál na akordeon, klavír a klarinet a nyní vystupuje samostatně), Camillo Caller (bicí a perkuse) a František Raba (kontrabas). Poté, co Gutiérrez odešel do Španělska, nahradil jeho místo kytaristy Omar Khaouaj. Už podle jmen hudebníků je vidno, že KOA byla mezinárodní kapela, což se projevovalo i v jejich hudbě. Kromě českých měli i spoustu španělských a romských písniček, Navarová zpívala i slovensky, rusky a kečuánsky (nejrozšířenější jazyk jihoamerických Indiánů), v jejich tvorbě se objevuje i klezmer (lidová hudba východoevropských Židů), čardáš a často láska k přírodě (např.písně Orlice nebo Taši Dele o Himalájích).
Mainstreamová média kvalitní hudbu KOA spíše ignorovaly, ale získali řadu ocenění, např.Anděla v kategorii folk (2001), Zlatý klíč časopisu Folk & Country (2003) nebo zlatou desku za prodej alba Barvy všecky od Indies records (2004). Kromě spolupráce s KOA získala Navarová mnoho dalších cen i samostatně nebo s Nerezem, už v 80.letech hlavní cenu folkového festivalu Porta a hlavní cenu za nejlepší vokální projev na pražské Vokalíze (obojí 1982), cenu Českého hudebního fondu za nejlepší libretistku (1991) a byla nominována na České Grammy v kategorii nejlepší zpěvačka (1993). Roku 2005 byla při vyhlašování Cen akademie populární hudby (Andělé) posmrtně uvedena do Síně slávy.
Věnovala se i produkci (Věra Bílá, Rom-Pop, Kale) a objevila dnes velmi úspěšnou písničkářku Radůzu. Od začátku 90.let stála v čele Nadace Život umělce.
Zuzana Navarová zemřela 7.prosince 2004 v Praze na rakovinu spojenou s cirózou jater (když byla mladší měla bohužel problémy s alkoholem). Čest památce úžasné zpěvačky a skladatelky, která na české hudební scéně citelně chybí.

navarova.cz/

cs.wikipedia.org/wiki/Zuzana_Navarov%C3%A1

zivotopis.osobnosti.cz/zuzana-navarova.php

Písničky (bohužel k žádné není oficiální klip):

Taši Dele 
www.youtube.com/watch

Marie www.youtube.com/watch

Vřelé díky z pupku www.youtube.com/watch

Zatím hodně pus www.youtube.com/watch

Orlice www.youtube.com/watch

Kamínek www.youtube.com/watch

Piráti www.youtube.com/watch

Kytička www.youtube.com/watch

Samba v dešti www.youtube.com/watch

Kočky www.youtube.com/watch

Dobrou noc (Lajla Tov) www.youtube.com/watch

Obrázek je ze stránky www.rychnovjbc.cz/clanek.php kde jsou i profily ostatních členů KOA.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Zuzana Navarová ugisha 24. 01. 2011 - 10:22