H.D.Thoreau: Walden aneb Život v lesích

17. březen 2009 | 19.24 |

waldenHenry David Thoreau (1817-1886), příslušník amerického transcendentalistického hnutí, působil jako učitel a v řadě příležitostných řemeslnických profesí. Důležitou roli pro jeho životní směřování sehrálo setkání s filozofem a kritikem Ralphem Waldo Emersonem, s jehož podporou postupně od poloviny 30.let 19.stol. v deníkových a esejistických textech rozvíjel a v praxi realizoval zásady transcendetalismu, kladoucí důraz na duchovní rozměr přírodního světa. Za svůj život získal autor jen omezený ohlas, teprve následující generace ocenily jejich myšlenkové novátorství i estetické hodnoty, pro něž jsou dnes považována za počátek žánru přírodní esejistiky a původ ekologických myšlenek. 
V letech 1846-47 žil Thoreau 2 roky v lesním srubu u rybníka Walden. Důvody tohoto rozhodnutí i svůj pobyt zde popisuje v této knize.

Ačkoli žil už v 19.stol., Thoreau byl otrávený lidským materialismem i čím dál zrychlující se industrializací. Byl toho názoru, že člověk může žít šťastně i když se nebude dřít pro peníze a bude bydlet ve skromném prostředí. Vysmívá se lidem, kteří se pyšní svými velikými bohatě vybavenými domy, protože podle něj může být život stejně pohodlný i v dřevěné chaloupce. Proto se rozhodl po 2 roky žít v lese, ve srubu, který si sám postavil a živit se jen tím, co sám vypěstuje nebo uloví. Nevyhýbal se společnosti, ale ani ji přílišně nevyhledával (celý svůj život byl výrazný individualista, nikdy se ani neoženil). Občas navštěvoval své město Concord (stát New Hampshire, Nová Anglie), ale večer se vždycky vracel do lesa. Přijímal návštěvy, ale necítil povinnost je bohatě hostit, nejdůležitější pro něj byla skromnost. Ačkoli rybařil, organizovaný lov zvířat považoval za krvavou zábavu a zvířata ve svém okolí považoval za přátele, na druhou stranu vyzdvihoval primitivismus a prostý život domorododých kmenů a hlavně původních obyvatel Ameriky, tedy Indiánů.
Mimo filozofických myšlenek a praktických rad zde najdeme mnoho fascinujících popisů okolní přírody jak se měnily během ročních období, autor vidí krásu v každém z nich, vypráví o nádheře waldenského rybníka, místních zvířatech atd.
Kniha se stala i jednou z inspirací pro 2 roky starý americký film Útěk do divočiny (Into the Wild).
A tady je pár fotek waldenského rybníka, kde je nyní přírodní rezervace (i fotka nahoře zobrazuje skutečný Walden-nádhera, že?).

walden3

15-walden5-450

086- Walden Pond 1

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: H.D.Thoreau: Walden aneb Život v lesích toruviel 18. 03. 2009 - 20:08
RE: H.D.Thoreau: Walden aneb Život v lesích constricted 20. 03. 2009 - 21:07