Barbara Wood: Plamen duše

8. duben 2009 | 22.02 |

070430-1182877312Ačkoli tato původem britská spisovatelka (od dětství však žije v USA) píše romány pro ženy, dalo by se říct, že je to trochu i červená knihovna, ale všechy její knihy, které jsem zatím četla nepostrádají dobrodružství a hlavně zajímavý pohled do historie v jejích různých obdobích od starověkého Egypta po 19.stol. mezi domorodými australskými kmeny nebo jsou alespoň hrdinové jejích děl minulostí zasaženi (nalezení starodávných svitků, hledání prapředků apod.) Její hrdinky jsou silné a odvážné ženy, které jsou i přes překážky za svým štěstím a osudem (např.Doktorka Samantha, kterou jsem četla před tímto románem vypráví dramatický příběh americké dívky, která v 19.stol.touží stát se lékařkou, v době, kdy ženy byly ještě běžně pokládány za méně inteligentní a zodpovědná povolání jako lékařství jim byla zapovězena).
Ale teď k tomuto románu. Odehrává se hned v několika slavných starověkých říších, které hlavní hrdinka, léčitelka Selené, během svého života navštíví, aby poznala svůj původ, který je obestřen tajemstvím. Narodila se za jedné bouřlivé noci v syrské Palmýře v domě staré léčitelky Mery. Její rodiče byli uprchlíci z Říma a Mera byla jejich poslední záchrana. Krátce po porodu však dovnitř vtrhnou vojáci, Selenina otce zavraždí a jeho ženu a dívčina bratra odvlečou. Meře se podaří zachránit jen holčičku a od té doby ji vychovává. Až bude starší chce jí dát medailonek, který jí před smrtí dal Selenin otec, aby jednoho dne dokázala vypátrat svůj původ.
Krátce před svými 16.narozeninami a zasvěcením do svého ženství se dívka, která momentálně žije s Merou ve městě Antiochii (dnešní Turecko) náhodně seznámí se zkušeným lékařem Andreasem. Obdivuje jeho moderní léčebné metody (Mera je sice zkušená, ale spíše spoléhá na božstva a různé lektvary), začne jej navštěvovat ať se poučí a samozřejmě se do sebe zamilují. Mera tím ale moc nadšená není a hlavně si přeje, aby Selené následovala svůj osud a s Andreasem počkala. Vydávají se spolu na cestu pouštěmi a Selenin vzkaz Andreasovi, aby je následoval, nikdy nepřijde-jeho služebná Zoe, bývalá prostitutka, která o něj pečovala když ho na ulici přepadli lupiči, chce doktora pro sebe a namluví mu, že Selené odešla s jiným a chce se za něj provdat.
Po Meřině smrti tak Selené cestuje sama a zažívá mnohá dobrodružství-je vězenkyní kruté královny v bohatém městě Magně, putuje Babylonem s arabskými karavanami, v Persii se seznámí s indickou princeznou, která skoro celý život strávila v přestrojení za muže, aby mohla léčit lidi, v Jeruzalémě pomáhá židovské dívce, která se zamilovala do římského vojáka a okolí ji zavrhlo, v Alexandrii pracuje jako chrámová sestra a léčí chudé a v Římě žije v bohaté čtvrti s aristokratkou Paulinou a sblíží se i s obávánou císařskou rodinou. Během těch let zažije i něžný vztah s germánským otrokem Wulfem se kterým společně uprchli z Magny. Otěhotní s ním, ale přeje si, aby se vrátil domů do Porýní za rodinou a neřekne mu o tom. Dceru Ulriku pak vychovává sama a ačkoli ji velmi miluje, Ulrika v sobě cítí divokou germánskou krev a chce následovat nepoznaného otce. Celé roky také Selené sní nejen o tom, aby objevila svůj záhadný původ, ale hlavně aby se jí podařilo vybudovat nemocnici, což v těch dobách bylo velmi neobvyklé a vlastně neznámé. A pochopitelně stále doufá v opětovné setkání s Andreasem...

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Barbara Wood: Plamen duše vanity* 09. 04. 2009 - 11:17
RE: Barbara Wood: Plamen duše marieke 09. 04. 2009 - 13:10
RE: Barbara Wood: Plamen duše koktejlka 10. 04. 2009 - 11:13
RE(2x): Barbara Wood: Plamen duše marieke 11. 04. 2009 - 18:56