Jan Pelc: ...a bude hůř

15. duben 2009 | 20.52 |

Spisovatel Jan Pelc (nar.1957) v roce 1981 kvůli komunismu emigroval do Paříže a není divu, že jeho prvotina a zároveň nejznámější (před 2 lety zfilmovaný Petrem Nikolajevem) román ...a bude hůř byl v tehdejší ČSSR zakázaný kvůli autorově hořké a drsné reflexi bezútěšného života v šedi normalizace, otevřené kritice všemocných papalášů a policistů a celkově tehdejších poměrů.
Hlavním hrdinou je mladík Olin jehož osudy sledujeme ve třech částech knihy-Děti rodičů, Děti ráje a Děti cest. Na začátku je sotva 18letým studentem, který nesnáší svého přísného otce a hlavně jemu natruc se vykašle na střední školu. Otec ho chce díky známostem protlačit alespoň učilištěm, ale Olin nemá zájem a najde si kamarády v zaplivané hospodě U Boučků, kteří ho naučí pít, fetovat a poflakovat se. Jeho největším vzorem je Josef, který už několikrát seděl ve vězení. Jelikož za komunismu se zavíralo i za tzv.příživu (tzn.když člověk nepracoval), Olin si sem tam sežene nějakou fušku a aby se vyhnul vojně, nechá se několikrát hospitalizovat na psychiatrii. Dokonce se ožení a se svou Bejbinou, bývalou chovanku dětského domova čeká dítě, ale ta ho ještě před jeho narozením opustí, protože nechce, aby mělo takového otce. Olin se tak víc a víc propadá do bludného kruhu alkoholismu, utíkání před Veřejnou Bezpečností a náhodným sexuálním stykům s různými ženami a dívkami, včetně vlastní sestry, což je asi nejdrsnější scéna této celkově "brutální" knihy. Nakonec se s Josefem zamotá do vraždy a dojde mu, že jeho situace neúnosná. Následuje dramatická cesta do zahraničí...
Kromě Olina v románu vystupuje spousta dalších svérázných postav, místní playboy s paradoxní přezdívkou Špína, lesbičky Hrbatá a Petra, které si od Olina nechají udělat dítě, hipísák a kytarista Haš, bezdomovec přezdívaný Lesní muž, který byl za války letcem v Anglii a další.
Je to velmi depresivní sonda do života společnosti zdeptané režimem, beze snů a nadějí. Pochopitelně všichni lidé neřešili své problémy alkoholem, ale mnozí nenašli nic jiného, co by jim dalo zapomenout.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Jan Pelc: ...a bude hůř blackbeautiful 16. 04. 2009 - 17:12
RE: Jan Pelc: ...a bude hůř marieke* 16. 04. 2009 - 21:36
RE: Jan Pelc: ...a bude hůř ravena 31. 05. 2009 - 19:32