Theodore Dreiser: Americká tragédie

29. duben 2009 | 21.20 |

Jeden z nejvýznamnějších amerických románů první poloviny 20.stol. vyšel roku 1925 jako dvoudílný. České vydání (konkrétně z roku 1965 ve Státním nakladatelsvtí krásné literatury a umění, v překladu Zdeňka Urbánka) vyšlo v jednom svazku a je rozděleno na 3 knihy.
V první části se dozvídáme o dospívání hlavního hrdiny, Clydea Griffithse. Vyrůstal ve velmi chudé rodině pouličních náboženských kazatelů. Odmalička s rodiči a sourozenci cestoval z jednoho města do druhého, musel s nimi chodit po ulicích, zpívat žalmy a rozdávat brožurky. Nikdy se mu to ale nelíbilo. Když začal dospívat víc a víc záviděl ostatním mladým lidem jejich veselý život, hezké oblečení a dostatek peněz. Tato zhoubná touha se mu nakonec stala osudnou.
Rozhodne se tedy pracovat, aby si vydělal své vlastní peníze na zábavu. První dobre místo získá jako poslíček  v luxusním hotelu. Okamžitě je okouzlen elegancí a bohatstvím tohoto místa a jeho noví kamarádi-kolegové ho často vodí na různé divoké večírky a výlety. Pozná i svou první lásku, rozmazlenou a marnivou Hortensii, která ale sama nemá moc peněz a všechny své ctitele využívá na to, aby jí kupovali hezké oblečení a doplňky. S Clydem si jen pohrává podle toho jak se jí to hodí, ale on je tak zamilovaný, že mu to nevadí a je pro něj důležitější koupit jí drahý kožich než finančně podporovat matku a sestru Estu, která byla také "svedena z cesty Páně" a otěhotněla s mužem, který jí sliboval svatbu a pak utekl. Jeho veselý život v Kansas City však končí průšvihem-na jeden výlet jede parta autem, které si jeden z nich potají půjčil od svého zaměstnavatele a srazí malou holčičku. Clyde, vždy slabošský a neschopný čelit problémům, raději uteče, aby se do toho také nezamotal.
Ve druhé části se teď 20letý mladík náhodou setká se svým bohatým strýcem, který vlastní velkou továrnu na límce ve městě Lycurgus. Protože se zrovna jen tak tak protlouká, strýci je mu líto a nabídne mu u sebe práci. Na nátlak strýcova syna, bratrance Gilberta, který Clydea nemá rád, sice začne pracovat na nejpodřadnějším místě, ale přesto je šťastný, že ho bohatá a vznešená rodina přijala mezi sebe. Protože s ním nejsou problémy, brzy ho strýc dosadí jako vedoucího jednoho z oddělení, ale nesmí mít důvěrné styky s žádnou z místních mladých dělnic. Clyde se však záhy zamiluje do jemné a stydlivé Roberty, která pochází z chudé farmářské rodiny a v továrně pracuje, aby ji mohla finančně podporovat. Její rodiče ji moc milují, ale vychovávali ji přísně a nábožensky, přesto však propadne Clydeovi natolik, že (především na jeho nátlak) dojde i k pravidelným intimním stykům a na jeho radu si pronajme soukromý pokojík, kde ji chlapec může potají navštěvovat. Jeho však v té době začne čím dál více lákat bohatá lycurgská smetánka, především krásná milionářská dcerka Sondra se kterou se spřátelí a která ho zve na různé večírky. Poblouzněný Clyde začne Robertu zanedbávat, zamiluje se do Sondry a pomýšlí na rozchod, když přijde rána-Roberta mu oznámí, že s ním otěhotněla.

Pro oba je to hrozná situace, ona nechce, aby se to dozvěděli její mravní rodiče a on aby se to nedozvěděla Sondra a jeho nová rodina, protože to vidí jako svůj konec v jejich bohaté společnosti. Hledají pro Robertu potratáře, ale marně. Zoufalá dívka stále více naléhá svatbou, ale do té se zbabělému Clydeovi pochopitelně nechce. Pošle Robertu načas domů k rodičům a zatím přemýšlí jak se z toho vymotat. Jednoho dne uvidí v novinách článek o záhadné smrti mladého páru na jednom z blízkých výletních jezer. V té chvíli mu poprvé probleskne hlavou myšlenka, že by se své přítelkyně zbavil, ale tehdy se toho zděsí. Robertiny prosby jsou však stále naléhavější, požaduje okamžité řešení situace a když se jí Clyde skoro neozývá začne ze zoufalství vyhrožovat, že o jejich vztahu poví jeho rodině. Clyde se nakonec rozhodne vzít ji na jezero-na smrt, aby už nikdy nestála v jeho cestě za bohatstvím a sňatku se Sondrou.
Třetí část je především dramatem soudním. Clydeův neuvážený a nepromyšlený čin byl záhy odhalen a stane se z toho velká aféra. Mladík je zatčen a spolu se svými vychytralými obhájci čelí rozhodnému prokurátorovi Masonovi a porotě. Vyvleče se Clyde z obvinění tím, že to byla jen nešťastná náhoda? Projeví někdy pokání?

V dobovém doslovu Zdeňka Vančury se dozvídáme, že hlavní hrdina byl především "obětí vykořisťovatelské kapitalistické společnosti", ale podle mě to byl prachsprostý zbabělec a slaboch ženoucí se jen za penězi a dobrým postavením doslova přes mrtvoly a celou dobu jsem nad ním skřípala zuby-v tomto mi připomínal charakter slavného Wildeova Doriana Graye.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře