TANEC V DEŠTI (Ples v dežju)

14. červen 2009 | 16.14 |

Slovinský film, 1961. Hrají: Duša Počkaj (Maruša), Miha Baloh (Peter), Rado Nakrst (Anton) a další. Režie: Boštjan Hladnik.

Komorní psychologické drama o rozpadu jednoho dlouholetého vztahu je adaptací románu Černé dny a bílý den od slovinského spisovatele a dramatika Dominika Smoleho. Režisér Hladnik po ukončení filmových studií v Lublani pracoval jako asistent několika režisérů v Paříži a také proto je tento snímek ovlivněn tzv.francouzskou novou vlnou. Hlavními hrdiny jsou stárnoucí divadelní herečka Maruša, kterou trápí, že už není tak krásná a oblíbená jako zamlada, především v očích svého milovaného Petra, arogantního malíře, který si s ní dělá co chce a stále se nemůže rozhodnout, jestli ji ještě miluje nebo ne. Narozdíl od něj Maruša po něm stále silně touží i když má hned dva ctitele-nesmělého romantického mladíčka, který dělá nápovědu u ní v divadle a lehce praštěného důchodce Antona, jehož grimasy jsou odlehčením jinak ponurého černobílého snímku odehrávajícího se na místech jako je neuklizený malý pokoj, špinavé hospody a samozřejmě šedivé ulice, kde pořád lije.
Když měli kritikové zvolit při výročí sta let slovinské kinematografie nejlepší slovinský film všech dob, rozhodli se právě pro tento snímek.

ples1

ples2

ples3

ples4

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře