Edith Pargeter: Nebeský strom+Zelená ratolest

11. červenec 2009 | 23.30 |

n57340Nebeský strom

Překlad: Soňa Nová
Vydala: Práce, 1978
Hlavní postavy: Harry Talvace-odvážný, temperamentní mladík, žije život plný dobrodružství a napínavých zvratů
Adam-Harryho věrný přítel
Benedetta Foscari-bývalá kurtizána, inteligentní a silná žena
Gilleis-Harryho životní láska
Ralf Isambard-lstivý, přísný, ale velice chytrý lord

Harry a jeho věrný přítel Adam žijí ve 13.stol. na hranicích Walesu, kde se táhnou vleklé spory mezi Velšany a Angličany.
Zatímco Harry Talvace je syn kameníka, Adam je nevolník. Z nepozornosti je jednoho dne chytí sir Roger a obviní je, že na jeho půdě pytlačili. Adamovi, jakožto nevolníkovi, hrozí, že mu bude useknuta ruka. Vzpurný a trochu i lehkomyslný Harry to však nemůže přenést přes srdce a s Adamem uteče.
Na dobrodružné cestě Anglií se jich ujímá důvtipná dívenka Gilleis, jejíž otec sežene hochům práci v Paříži. Roky plynou a Harry si přeje vrátit do neklidné Anglie, aby našel milovanou Gilleis. Vrací se do rodné země se svým chladným zaměstnavatelem lordem Isambardem a jeho družkou, bývalou kurtizánou Benedettou, která je však zoufale zamilována do Harryho.

Zelená ratolest

Překlad: Soňa Nová
Ilustrace: Helena Horálková
Vydala: Práce, 1984
Hlavní postavy: Harry Talvace ml.-syn zemřelého kameníka, stejně odvážný a temperamentní jako jeho otec
Aelis-Harryho láska, skromná a krásná dívka+hrdinové z předchozí knihy Nebeský strom

Dramatický román začíná 13 let po smrti kameníka, mistra Harryho Talvace. Tentokrát je hlavním hrdinou jeho syn-rovněž Harry. Ten cítí křivdu a hodlá se pomstít za otcovu smrt již stárnoucímu lordu Isambardovi. Když přichází na jeho hrad Parfois, netuší, že se až do své dospělosti stane lordovým vězněm.
I přes úskoky a léčky vychytralého Isambarda se mezi nimi začíná tvořit zvláštní pouto a lord vychovává Harryho v kameníka.
Mladý odvážný chlapec nezneužije ani toho, když ho lord na omezenou dobu pustí z pevnosti Parfois, aby Harry mohl pomáhat svým velšským přátelům v boji proti Angličanům.

Kdo má rád např.historické romány Barbary Erskine rozhodně nebude zklamán ani tímto. Britská autorka Edith Mary Pargeter (1913-1995), která byla mimochodem i bohemistkou a překládala z češtiny, je známá i pod pseudonymem Ellis Peters pod kterým psala detektivky rovněž umístěné ve středověké Anglii s hrdinou bratrem Cadfaelem.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře