Veganství-správná volba či fanatický extremismus?

20. červenec 2009 | 20.01 |

veganDnes jsem četla několik názorů na veganství a rozhodla jsem se též přispět svým pohledem.
Jelikož mnoho lidí má problém i s definicí vegetariánství (Ty nejíš maso? Ani ryby a kuře?), připomínám, že veganství je odmítání jakýchkoli živočišných produktů-tedy nejen masa, ale i mléka, mléčných výrobků, vajec a medu. Důvody jsou většinou dva a víceméně splývají. Zaprvé-vegani, kteří jsou většinou z řad HC a SxE (straight edge) scény (samozřejmě nejen mezi nimi-ale naproti tomu třeba hinduismus, který je znám jako vegetariánské náboženství, mléko a mléčné výrobky přijímá) odmítají jakékoli vykořisťování zvířat, tedy nejen jejich zabíjení na maso, ale i chov na mléko či vejce. Další, zřejmě nejvýznamnější problém, je v tom, že mnoho zvířat žije v otřesných podmínkách. Určitě jsme už všichni viděli záběry z velkochovů krav nebo klecí nacpaných slepicemi, které se nemohou ani pohnout a slouží vlastně jako stroje na vajíčka. Řešením jsou produkty z ekofarem nebo biovýrobky, ale ne každému jsou dostupné+vysoká cena a jak už jsem zmínila, jsou lidé, kteří z přesvědčení prostě odmítají živočišné výrobky ať už zvíře žije kdekoli.
Častým argumentem proti veganství je absence mléka a mléčných výrobků v jídelníčku. Neupírám mléku jeho zdraví prospěšné účinky, ale v dnešní době je čím dál více lidí na mléko alergických nebo ho prostě nesnesou.
Také se čím dál častěji hovoří o tom, že velkochovy hospodářských zvířat způsobují nedostatek rostlinné stravy, využívání spousty vody, kácení lesů pro větší prostory na pastviny, vypouštění nebezpečních plynů a fosilních paliv atd. Tedy-je to neekologické.
Pochopitelně, vegani si musí hlídat svůj jídelníček ještě více než vegetariáni, ale pokud své přesvědčení nikomu nevnucují, tak proč ne? Bohužel jsem se setkala i s fanatickými vegany (konkrétně na fóru na Lide.cz) a s lidmi, kteří k veganství vedou i své malé děti, což nepovažuju za správné-ačkoli se sama snažím omezovat maso na minimum a někdy do budoucna i veganství plánuju (samozřejmě po důkladném zvážení, sehnání si dostatku ingormací apod.) tak svým dětem určitě maso a mléko dávat budu, a ať se pak rozhodnou samy.

České stránky např.www.vegan.cz/

7-vegan-messages

Zpět na hlavní stranu blogu