Tomáš Korbař: Tichá hrůza

27. červenec 2009 | 22.41 |

Ačkoli je toto sbírka hororových povídek anglosaských autorů, jejich (mimochodem velmi kvalitní) výběr provedl a do češtiny přeložil nakladatelský redaktor a překladatel z angličtiny a francouzštiny Tomáš Korbař (1920-1976). Sbírka Tichá hrůza vyšla poprvé v roce 1967 a loni vyšla potřetí (v nakladatelství Toužimský & Moravec). Mezi vybranými autory nechybí ani slavná jména jako Daphne du Maurier nebo Ray Bradbury. Z celkového počtu šestnácti mě nejvíc zaujaly tyto povídky:

Daphne du Maurier: Ptáci-Asi všichni zpracování této povídky znají jako slavný stejnojmenný film Alfreda Hitchcocka. Hlavní hrdina žije se svou rodinou v odříznuté vesničce na anglickém pobřeží. Jednoho sychravého podzimního dne se začnou od moře stahovat hejna agresivních vyhladovělých ptáků. Nejen místní okolí, ale celá země se dostává do stavu ohrožení, ale nikdo neví, co s šokující situací dělat.

Keith Roberts: Boulterovi kanáři-Velmi zajímavé vyprávění o poltergeistech a paranormálních jevech. Nadšený amatérský fotograf a jeho kamarád se rozhodnou fotit v okolí ruiny starodávného hradu. Záhy zjistí, že tu něco není v pořádku.

Joan Vatsek: Souboj-Mladý pár se odstěhuje do starého domu, kde si manželka začne každou noc povídat s duchem padlého konfederačního vojáka. Brzy to ale začne vypadat, že je do něj snad zamilovaná a to se jejímu manželovi zrovna dvakrát nelíbí.

Stanley Ellin: Specialita šéfkuchaře-Pan Costain je od svého šéfa Lafflera pozván na večeři do restaurace k tajemnému panu Sbirrovi. Vaří zde tak výborné jídlo, že se stejně jako jeho nadřízený stane na večeřích v restauraci takřka závislý. Největší pochutinou je ale místní specialita-báječný amirstanský beránek.

Ray Bradbury: Malý vrah-Mladí manželé Alice a David si zrovna pořídili první dítě. Ale místo toho, aby si užívali šťastné čerstvě rozrostlé rodinky trápí nešťastnou Alici nutkavé představy, že miminko ji chce zavraždit.

E.C.Tubb: Drzoun-Tato povídka je okořeněna i trochou, byť velmi černého, humoru. Vypráví o jedné noci na hřbitově, kde se spolu setkají mladý nezkušený upír, který se vytahuje na staršího, krvelačný ghúl a mazaný vlkodlak.

Rozhodně doporučuji na dlouhé letní noci :-) T.K. vydal rovněž antologii upírských povídek z pera světových autorů pod názvem Rej upírů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Tomáš Korbař: Tichá hrůza mayday berry 28. 07. 2009 - 12:58
RE: Tomáš Korbař: Tichá hrůza ugisha 28. 07. 2009 - 21:32
RE: Tomáš Korbař: Tichá hrůza walome 05. 10. 2009 - 23:15