X-Ray Spex

10. srpen 2009 | 19.50 |

Více informací o mé nové oblíbené kapele.

XRS je anglická punková kapela z Londýna, která vznikla roku 1976. Během prvních roků své existence (1976-79) byli XRS "záměrně neúspěšní" a zvládli vydat jen 5 singlů a 1 album. Nicméně, jejich první singl, "Oh Bondage Up Yours!" je nyní považován za klasický punkrockový hit a album Germ Free Adolescents je obecně považováno za jedno z nejlepších alb všech dob.
Nejprve se kapela skládala ze zpěvačky Poly Styrene (Marian Joan Elliott, vokály), Jacka Airporta (Jacka Stafforda, kytary), Paula Deana (basa), Paula "B.P." Hurdinga (bicí) a Lory Logic (Susan Whitby, saxofon). Pozdější nástroje byly atypickým doplňkem standardních punkových nástrojů a staly se jedním z nejvýraznějších rysů kapely.
Další významný prvek kapely byl hlas Poly Styrene, který byl popisován jako "nespoutaně pronikavý" a "tak silný, že by provrtal díry do plechu". Poly Styrene dostala nápad založit skupinu když viděla Sex Pistols v Hastings a během svých živých vystoupení se ona a XRS stali jedním z nejdiskutovanějších počinů tehdy mladičké punkové scény. Během prvních sta dnů existence hráli XRS dvakrát v punkovém klubu The Roxy, později se objevovali po boku dnes kultovních Buzzcocks a dalších. Jejich první vystoupení v The Roxy bylo jejich teprve druhým živým vystoupením. Bylo nahráno a jejich píseň Oh Bondage Up Yours byla zařazena na významné album Live at the Roxy WC2.

V říjnu 77 bylo Oh Bondage Up Yours konečně vydáno jako singl. Dnes je považován za jejich nejsilnější skladbu, jak z hudebního hlediska tak jako heslo prvních "grrrls". První slokou "Some people think little girls should be seen and not heard - well I think, oh bondage, up yours!" je song interpretován jako předchůdce hnutí Riot Grrrls-pozdějších anarchofeministek, které se rekrutovaly hlavně na hudební, punkové scéně (pozn.marieke), které vzniklo o dobrých 15 let později, ačkoli Styrene sama tvrdila, že song byl zamýšlen jako protikonzumní a protikapitalistický a ve své podstatě nebyl jen feministický.
V listopadu 78 kapela vydala své debutové album. S výjimkou songu "Identity", který byl částečně založen na pohledu Styrene na dívky řezající si zápěstí na toaletách v klubech, je zbytek tohoto alba-Germ Free Adolescents zaměřený na protikonzumní tematiku. List "The Guardian" popsal album jako obsahující "jedinečné antikonzumní hymny".
XRS pak hráli na třítýdenním festivalu Front Row Festival ze kterého vzniklo dvojalbum různých interpretů (The Only Ones, The Saints, The Stranglers, XTC a dalších). Dále hráli i v kultovním newyorském klubu CBGB, ačkoli Germ Free Adolescents vyšlo v USA až roku 1992. Hráli také na festivalu Rock Against Racism po boku např.The Clash a uspořádali první celoanglické turné.
Vyčerpaná vystupování opustila Poly Styrene kapelu uprostřed roku 79, ale objevila se s ní o rok později ve filmu D.O.A. Předtím než se přidala k Hare Kršna hnutí vydala sólové album Transluence (stejmě jako Lora Logic, která opustila XRS roku 77 ve svých 16 letech a stala se členkou nové skupiny Essential Logic). Bez Styrene kapela ztratila svou sílu a rozpadla se.
Takže během své první etapy v letech 1976-79 vydali XRS 5 singlů a jedno album. Jedna vzpomínková recenze popisuje jejich singly jako "nejen strhující příklady energií nabitého punku, ale obsahující i provokativní, hloubavé texty spílající městské umělé módě 70.let a vyžadující individuální vyjádření". Ten samý kritik shrnuje v The Virgin Encyclopedia of Popular Music přínos kapely 70.letům jako "jeden z nejvynalézavějších, originálních a ryze nabuzujících kapel, které se vynořily během éry punku".

V roce 91 znovuobnovení XRS zahráli překvapující, vyprodaný koncert v Brixton Academy. Jenže s nimi nebyla Poly a podle rozhovoru s Lorou Logic "...to byla chyba. Udělali turné s jinou zpěvačkou, ale bez Poly to nebylo ono."
Úspěšnější byl návrat kapely o 4 roky později, se Styrene, Deanem a Logic, kdy vydali nové album Conscious Consumer, ale nemělo komerční úspěch. Styrene později vysvětlila, že turné a promotion utrpělo náhlým koncem když byla sražena hasičským autem v Londýně. Kapela se rozpadla, ale vydala ještě kompilaci raných nahrávek, živák a antologii.
V roce 2004 zemřel Jack Stafford na rakovinu a zatím naposledy kapela vystoupila loni na koncertě v Londýně.

Více o Poly Styrene:

Narodila se jako Marian Joan Elliott Saíd roku 1957 v anglickém Bromley, hrabství Kent. Její matka, která ji vychovávala sama, byla anglická soudní zapisovatelka a otec vyděděný somálský šlechtic.

Když bylo Marian 15, utekla z domova s pouhými třemi librami v kapse a stopovala z jednoho hudebního festivalu na druhý přespávajíc v útulcích. Toto dobrodružství skončilo když, pravděpodobně v halucinacích, šlápla na rezavý hřebík a musela se léčit s otravou krve.

Roku 78 po jednom koncertu v Dorchesteru měla vizi růžového světla na obloze a cítila praskání předmětů když se jich dotkla. Její matka si myslela, že má halucinace a vzala ji do nemocnice, kde jí mylně diagnostikovali schizofrenii a řekli, že už nikdy nebude moci pracovat. Ačkoli jí chybělo hraní, při pohledu zpět, Marian cítí, že pro ni bylo lepší když se načas dostala z očí veřejnosti. Nakonec jí zjistili bipolární poruchu se kterou se léčila v nemocnici.

Poly Styrene je nejznámější pro své působení jako zpěvačka v XRS. Billboard ji popsal jako "prototyp moderního feministickéhu punku" a jako "jednu z nejméně konvenčních hlavních osob rockové historie jak mezi muži tak ženami".

V 80.letech se přidala k Hare Kršna hnutí a nahrávala v jejich studiích. Roku 80 vydala sólové album Transluence, které opouští hlasité kytary jako v XRS a je tišší a víc jazzové. Pak vydala ještě 2 alba.

Momentálně Poly žije sama ve východním Sussexu a spolupracuje na vegetariánských kuchařkách. Její dcera Celeste Bell je frontmankou kapely Debutant Disco, která se dala dohromady v Madridu.

Zdroje: en.wikipedia.org/wiki/X-Ray_Spex a en.wikipedia.org/wiki/Poly_Styrene

xrs

xray

XRay+Spex

punk3pic2STYRENE

Identity www.youtube.com/watch
Oh Bondage Up Yours!
www.youtube.com/watch
World Turned Dayglo
www.youtube.com/watch
Mix několika písniček
www.youtube.com/watch
I Am a Cliché
www.youtube.com/watch
Moje nejoblíbenější písnička v souvisejících článcích


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

Komentáře