Významní indičtí vědci II.část

18. listopad 2010 | 22.11 |
› 

Áčárja Sušrút (600 př.n.l.) Otec plastické chirurgie
Génius, který je nadšeně uznáván kronikami lékařské vědy, syn mudrce Višwamitry, podrobně vylíčil metody chirurgie v "Sušrút Samhitá", což je unikátní encyklopedie chirurgie. Je uctíván jako otec plastické chirurgie a anesteziologie. Když byla evropská chirurgie ještě v plenkách, Sušrút představil rhinoplastiku, tj.plastiku poškozeného nosu a další náročné operace. V "Sušrút Samhitě" popisuje ošetření dvanácti typů fraktur a šesti typů vykloubení nebo vymknutí. Jeho poznatky o lidské embryologii jsou také fascinující. Sušrút používal 125 druhů chirurgických nástrojů jako skalpely, lancety, jehly, katétry a rektální zrcátka navržené hlavně podle čelistí zvířat a ptáků. Popsal také různé metody stehů a sešívání-použítí koňských žíní jako vlákna a vlákna z kůry stromů. V "Sušrút Samhitě" líčí 300 druhů operací. Starověcí Indové byli průkopníky amputací, císařského řezu a lebečních operací. Áčárja Sušrút byl velikánem na poli lékařské vědy.

Varahamihir (499-587 n.l.) Znamenitý astrolog a astronom
Uznáváný astrolog a astronom, který byl oceněn speciálním řádem a statusem jednoho z 9 klenotů na dvoře krále Vikramaditji v Avanti (Ujjainu). Varahamihirova kniha "Pančsiddhánt" si zachovává přední místo v oblasti astrologie. Zjistil, že Měsíc a planety září ne kvůli svému vlastnímu světlu, ale díky slunečnímu světlu. V "Bruhád Samhitě" a "Bruhád Džaták" zveřejnil své objevy na poli geografie, souhvězdí, botaniky a vědě o zvířatech. Ve svém pojednání o botanice Varahamihir představuje léčbu různých chorob napadajících rostliny a stromy.

Áčárja Pataňdžalí (200 př.n.l.) Otec jógy
Věda o józe je jedním z jedinečných přínosů Indie světu. Usiluje o hledání a realizaci Nejvyšší Pravdy prostřednictvím jógových praktik. Áčárja Pataňdžalí, který pocházel z oblasti Gondy (Ganary) v Uttarpradéši je považován za prvního, kdo systematicky utřídil tuto starověkou tradici. Doporučoval ovládání prany (životního dechu) jako prostředek k ovládání těla, mysli a duše. To je později odměněno dobrým zdravím a vnitřním pocitem štěstí. Pataňdžalího 84 jógových poloh efektivně zvyšuje dobrý stav dýchacího, oběhového, nervového, trávícího a vyměšovacího systému a mnoha dalších tělesných orgánů. Nauka o józe získala popularitu díky svému vědeckému přístupu a užitku. Jóga si stále udržuje své čestné místo jako jeden ze šesti filozofií v indickém filozofickém systému. Áčárja Pataňdžalí bude navždy vzpomínán a uctíván jako průkopník v nauce o sebedisciplíně, štěstí a seberealizaci.

Áčárja Bharádwádž (800 př.

n.l.) Průkopník letectví
Áčárja Bharádwádž byl poustevníkem ve svatém městě Prajág a horlivým apoštolem ájurvédy a mechanických věd. Je autorem "Jantra Sarvásvy", díla, které zahrnuje ohromující a význačné objevy o aviatice, vesmírné vědě a leteckých strojích. Popsal tři druhy leteckých strojů: 1) stroj, který létá nad Zemí z jednoho místa na druhé, 2) ten, který létá z jedné planety na druhou a 3) ten, který léta z jednoho vesmíru do jiného. Jeho návrhy a popisy ovlivnily a ohromily dnešní letecké inženýry. Jeho znalost aviatiky se odráží v technikách, které popsal. Díky svým inovačním a úžasným objevům je Áčárja Bharádwádž považován za průkopníka letecké technologie.

Áčárja Kapila (3000 př.n.l.) Otec kosmologie
Veleben jako zakladatel sánkhjové filozofie, Áčárja Kapila se prý narodil roku 3000 proslulému mudrci Kardámovi a Dévahutí. Přinesl světu Sánkhjovou školu myšlení. Jeho průkopnické dílo odhaluje podstatu a principy věčné duše (Purúša), základní hmoty (Prakrti) a svoření. Jeho pojetí přeměny energie a fundované komentáře o átmě, non-átmě  a základních prvcích kosmu jej dostalo do elitní skupiny vědců nesrovnatelných s objevy jiných kosmologů. Svým tvrzením, že Prakrti je spolu s dechem Purúši matkou vesmírného stvoření přispěl nové kapitole vědě o kosmu. Díky svému nadsmyslovému pozorování a objevům je považován a uctíván za otce kosmologie.

Originál článku www.stephen-knapp.com/great_indians_who_did_great_things.htm
 


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře