Mario Puzo: Kmotr

27. listopad 2010 | 22.10 |

Ačkoli byl Mario Puzo synem italských imigrantů, tato jeho kniha patří k nejvýznamnějším americkým literárním dílům 20.stol. Byl podle ní natočen i stejnojmenný 3dílný film režírovaný F.F.Coppolou a s Alem Pacinem a Marlonem Brandem v hlavních rolích, který se stal stejně kultovním. Puzo popsal příběh původem sicilské mafie, která se usadila v USA tak realisticky, že mnoho lidí po vydání knihy nevěřilo, že on sám nikdy v žádné mafii nebyl.
Hlavním hrdinou-kmotrem je don Vito Corleone, vůdce jednoho z nejsilnějších mafiánských klanů v Americe. Narodil se v chudé rodině v sicilské vesnici Corleone a byl svědkem zavraždění svého otce. Matka ho pak raději poslala do Ameriky. Vito v drsných chudinských ulicích New Yorku brzo zjistil, že musí mít ostré lokty, aby přežil. Začne budovat impérium na dovoz olivového oleje a brzy se stává vlivným obchodníkem. Svým přátelům a blízkým vždy podá pomocnou ruku, ale zato vyžaduje služby, až bude mít problémy sám. Je spravedlivý, velkorysý, vždy jedná s chladnou hlavou a rozumně a ačkoli je vůdcem mafie není v podstatě zápornou postavou. Jeho blízcí ho milují a váží si ho. Jediné, co nechápou je, že jako svého consiglioriho (něco jako hlavního rádce) si nevybral Sicilana, ale napůl Ira a napůl Němce Toma Hagena. Ten však mnohokrát prokáže, že se na něj lze spolehnout a v rodině Corleonových je brán za vlastního. Don má 3 syny a dceru, která se provdala za slabošského násilníka. Žádný z jeho synů se však nezdá jako vhodný adept na budoucí hlavu rodiny. Sonny je příliš horkokrevný, Freddie se zajímá spíš o pletky s milenkami a Michael studuje na univerzitě, má emancipovanou americkou přítelkyni a s praktikami své rodiny nechce víceméně nic mít. Vše se však dramaticky obrátí po Sonnyho zavraždění a atentátem na samotného dona kvůli tomu, že se Corleonovi odmítli podílet na obchodu s drogami, který chtějí rozjet jiné klany.
Mnohovrstvý příběh reflektující i události 20.století jako americká hospodářská krize, 2.světová válka a moderní roky poté a osudy několika dalších zajímavých postav (rozmazlený herec a zpěvák Johnny Fontane, jeden z donových kmotřenců, který jde slepě za svou kariérou, Sonnyho bývalá milenka, Michaelova životní láska Kay, Johnnyho lékař a kamarád Nino...) je strhujícím vhledem do zákonů a vztahů mafiánských klanů. Popisuje sicilskou mentalitu, zvyky a tradice i jejich adaptaci v Americe a je to kniha, která se čte jedním dechem a i když je místy tvrdá je především fascinující.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Mario Puzo: Kmotr martin* 28. 11. 2010 - 20:24