WWW

2. prosinec 2010 | 22.15 |

WWW je jeden z nejoriginálnějších a nejvíce fascinujících počinů na české hudební scéně. Jejich hudba je velice těžko zařaditelná, nejvíc by se pro ni asi hodil název jejich prvního alba-Neurobeat. WWW (zkratka od We Want Words-vznikli, když byl internet v ČR ještě takřka neznámý) však patří i mezi průkopníky české hip hopové scény-ovšem kdo si hip hop představuje jen jako vyštajlované frajírky, kteří drnčí něco o sexu, sexy kočičkách, drahých bourácích a střílení bude překvapen.
WWW vznikli na začátku 90.let v Praze a kromě hip hopové hudby spoluvytvářeli i základy tehdejší graffiti a breakdance scény. V pozdějších letech WWW začala pracovat s živými nástroji a pozvolna se odklonila od klasické rapové produkce. Na konci 90.let se po odmítnutí vydat svou první desku u Polygramu načas rozešli, takže první album vydali až roku 2006 pod názvem Neurobeat. Obal alba vytvořil výtvarník Lubomír Typlt. Pro tvorbu WWW je nesmírně důležitá vizuální stránka, Neurobeat byl vydán jako v pořadí druhý český duální disk, který mimo audio stopy obsahuje i autorskou klipovou tvorbu. Klipy WWW byly mimo televizní vysílaní prezentovány i v uměleckých galeriích, staly se též podnětem k sérii přednášek WWW o nových médiích na Akademii výtvarných umění.
Hudba Ondřeje Anděry obsahuje útržky hiphopových postupů a z reality nasnímaných samplů, nervózních industriálních zvuků a znepokojivých elektronických struktur. Zvuky jsou většinou nasnímány z reality nebo digitálně vygenerovány do abstraktního tvaru. Tvorba WWW v sobě obsahuje prvky hiphopu, ale není na něj vázána, pouze využívá jeho živelnou a rytmickou energii. Texty Neurobeatu jsou z větší části autorskou prací Lubomíra Typlta, spolupracoval na nich i Ondřej Anděra. Typltovy texty jsou občas matoucí a těžko uchopitelné, provokují tak posluchače, aby se zamyslel a namáhal svou představivost. Jejich naléhavost umocňují metafory, eufonie a vůbec široká škála básnických prostředků. Anděrův rap balancuje na hranici rytmické hravosti a stimulujícího, zuřivého a útočného vzývání. Vše je zmnoženo a dobroušeno kovovým hlasem zpěvačky Milesy. Koncertně WWW pracují ještě se scratchem a mixy DJ Brainy Thuga, často improvizují pomocí loopovacích zařízení a experimentují se synchronizací s lasery a videoprojekcemi. WWW slučují postupy hiphopu, industrialu a elektroniky.
Loni v dubu vyšlo jejich nové album Tanec sekyr a na přelom roku 2011-12 se plánuje premiéra dokumentárního filmu Tikající muž. 
WWW bývají headlinery velkých českých festivalů, hráli i v Holandsku a Francii.

bandzone.cz/wwwneurobeat

www.myspace.com/neurobeat

www.hiphopstage.cz/tiskovezpravy/celovecerni-dokument-tikajici-muz-o-kapele-www-a-vytvarnu-lubomira-typlta/

Rozhovor s Ondřejem Anděrou www.muzikus.cz/publicistika/WWW-Pozor-sekery-letaji 27 kveten 2009/

Pikola (nejnovější videoklip) www.youtube.com/watch

Žena líže kost (můj nejobíbenější text od nich) www.youtube.com/watch

Karamel je cukr, co se neuzdraví www.youtube.com/watch

Míč (neoficiální klip nějakého fanouška, ale dost dobrý!) www.youtube.com/watch

Lexikon www.youtube.com/watch

Pramen ústní vody www.youtube.com/watch
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: WWW toruviel 03. 12. 2010 - 20:09
RE: WWW marieke 03. 12. 2010 - 22:06