Don Miguel Ruiz

3. prosinec 2010 | 11.22 |

ctyri dohodyČtyři dohody
Láska, vztahy a přátelství

Don Miguel Ángel Ruiz se narodil na mexickém venkově v rodině léčitelů a byl vychován matkou curanderou (léčitelkou) a dědečkem naguálem (šamanem) z rodu Rytířů orla. Rodina očekávala, že Miguel bude pokračovat ve staleté rodinné tradici léčitelství a předávání ezoterického poznání Toltéků, jej však lákal moderní život, vystudoval medicínu a stal se chirurgem.
Všechno změnil až jeho prožitek blízkosti smrti. Na počátku 70.let havaroval autem, když upadl do mikrospánku a narazil do betonové zdi. Jak vzpomíná, opustil své fyzické tělo a zachránil své dva kamarády.
Šokován tímto zážitkem, začal intenzivně zkoumat své nitro. Věnoval se staré moudrosti předků, učil se od matky a svá učednická léta dovršil u mocného šamana v mexické poušti. Jeho dědeček, který mezitím zemřel, ho nadále učil ve snech.
Mluví anglicky a často přednáší v USA. Před 8 lety utrpěl silný srdeční infarkt a loni podstoupil transplantaci srdce. Tradici svých předků nyní předává i svému synu Donu José Luisovi.

Čtyři dohody jsou vlastně takovým manuálem, jak se zbavit starých dohod, které sami se sebou uzavíráme a které nás vedou k zbytečnému utrpení. Autor doporučuje odpoutat se od starých dohod a zakořeněného chování a uzavřít se sebou nové dohody, založené na moudrosti starých Toltéků. Tyto dohody jsou
První dohoda: Nehřešte slovem. Hovořte jako osobnost. Říkejte jen to, co si myslíte. Vyhýbejte se užívání slova proti sobě nebo k pomlouvání druhých. Užívejte sílu slova ve jménu pravdy a lásky. 
Druhá dohoda: Neberte si nic osobně. Nikdo nedělá nic kvůli vám. Co druzí říkají a dělají je projevem jejich vlastní situace a snů. Když budete imunní proti názorům a činům druhých, nestanete se obětí zbytečného utrpení. 
Třetí dohoda: Nevytvářejte si žádné domněnky. Nalezněte odvahu klást otázky a vyjádřit, co skutečně chcete. Komunikujte s ostatními tak jasně, jak jenom dovedete, abyste se vyhnuli nedorozuměním, smutku a dramatům. Pouze touto jedinou dohodou dokážete zcela změnit svůj život. 
Čtvrtá dohoda: Dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete. Vaše činnost se mění od okamžiku k okamžiku; bude vypadat jinak, když jste nemocní, než když jste zdraví. Dělejte však za všech okolností vše, jak nejlépe dovedete, a vyhnete se zbytečným soudům a lítosti. 

Ještě víc než Čtyři dohody se mi líbila jeho druhá knížka a ta se jmenuje Láska, vztahy a přátelství-založeno také na prastarém učení Toltéků. Tato knížečka je doplněna mnoha hezkými příběhy k zamyšlení, např.o duchovním Mistru, který slíbil navštívit svého obdivovatele a ten mu nachystal pohoštění a oblečení. Místo Mistra však přišli stará hladová žena, žížnivý muž, který dlouho cestoval pouští a zmrzlé dítě.

..Nebo o muži, který nevěřil na lásku a když poznal novou krásnou ženu ve svém životě, chovali se k sobě tak, aby k sobě nebyli připoutaní a klapalo jim to mnohem více-dokud jí nedal hvězdu z nebe...
To, co don Ruiz píše, může být pro řadu lidí nezkousnutelné a překvapující, ale když se nad tím zamyslíme, opravdu žijeme uvězněni v rámci chování, kterému jsme se naučili od rodičů, učitelů a dalších, ale svůj vlastní hlas neposloucháme a bojíme se jakýchkoli změn. Autor často dává za příklad děti-malé děti, které ještě nejsou "domestikované" jsou mnohem šťastnější, netrápí se a bez obav si hrají. Také lásku většina lidí bere jako majetnicky nebo jako pouto, ale autor mnohokrát zdůrazňuje, že každý je zodpovědný jen za svou vlastní polovinu vztahu a připomíná starou známou pravdu, kterou však mnoho lidí nedodržuje a bojí se jí-dokud nebudeme milovat sami sebe, nemůžeme mít šťastný vztah s nikým jiným. 
Plusem Ruizova díla je i to, že nic nikomu nenutí, sám tvrdí, že mu čtenáři nemají věřit a udělat si názor sami a nepíše o žádném konkrétním náboženství, které by nějak prosazoval. 
Jeho knihy zaujaly i populárního herce Jaroslava Duška a to natolik, že se Čtyři dohody rozhodl namluvit jako audioknihu (k sehnání na internetu) a sepsal podle něj divadelní hru, která se hraje už 5 let a je stále vyprodaná.

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Don Miguel Ruiz toruviel 03. 12. 2010 - 20:12
RE: Don Miguel Ruiz marieke 03. 12. 2010 - 22:04