THE SOCIAL NETWORK

10. prosinec 2010 | 15.14 |

Am.film, 2010. Hrají: Jesse Eisenberg (Mark), Justin Timberlake (Sean), Andrew Garfield (Eduardo) a další. Režie: David Fincher.

Na tento film jsem chtěla jít do kina, protože věřím, že Fincher nikdy nezklame. Nicméně v našem maloměstském kině 100 let za opicema ho ještě nedávali a nebudou dávat ani teď v prosinci a já už si připadala skoro out :-D tak jsem se na něj včera v noci podívala doma. A Fincher opravdu nezklamal, byť ve filmu jsem fandila jiným postavám než (zřejmě) on. Ačkoli se režisér proslavil mysteriózními thrillery jako Klub rváčů, Sedm, Hra, Podivuhodný případ Benjamina Buttona o kterém jsem v této rubrice psala minule nebo Zodiac, tento film je poněkud z jiného soudku a je to spíš tzv.soudní drama. Ve filmu se prolíná doba, kdy a jak vznikala dnes nejoblíbenější sociální síť-Facebook a pozdější žaloby na jeho tvůrce Marka Zuckerberga. Režisér a scénárista patrně více fandili lidem, kteří Zuckerberga zažalovali a vykreslili ho jako neoblíbeného týpka, který ze vzteku z rozchodu a opilý vytvoří stránku, kde studenti Harvardu mohou srovnávat a hodnotit fotky spolužaček a nápad na samotný Facebook ukradne někomu jinému. Těžko říct, jak se to ve skutečnosti všechno odehrálo, každopádně filmový Mark mi byl sympatičtější než ti dva (filmoví) nabouchaní gelouši, bratři Winkelvossovi. Ale k ději:
Mark je v roce 2003 student Harvardu, který se vyzná v počítačích a programování. Není ale moc oblíbený a nedostal se ještě do žádného prestižního klubu na kterých si studenti tak zakládají. Když se s ním rozejde přítelkyně, vymyslí během jednoho večera a pod parou stránku, kde studenti můžou hodnotit fotky svých spolužaček (které vyhackuje) a pojmenuje ji FaceMash. Stránka má mezi studenty okamžitě úspěch a dozví se o ní i bohatí bratři-veslaři Winkelvossovi, kteří mají nápad udělat sociální síť pro harvardské studenty. Přizvou Marka ke spolupráci a toho jejich nápad zaujme a začne jej zdokonalovat-jenže potají a bez nich. Když se poprvé objeví Facebook a stává se okamžitě populárním, bratři se rozčílí. Nejprve ho žalují u rektora, ale neuspějí a tak si seženou právníky. Později se Mark a jeho tehdejší kamarád Eduardo, spoluzakladatel, který se stará o financování seznámí se Seanem Parkerem, mladým zakladatelem Napsteru. Mark je z jeho zkušeností a rad unešený, ale Eduardo ho nemá rád. Ti dva jej ale nakonec "vyšachují" a Eduardo Marka také zažaluje.
Jak už jsem zmínila na začátku, je to jiný typ filmu než na jaké jsme od Finchera zvyklí, ale je zajímavý a moc se mi líbil. Hlavně Justin, který je jinak známější jako zpěvák a ačkoli poslouchám úplně jinou hudbu, on se mi líbí už od začátku své sólové kariéry (předtím zpíval v boybandu N*Sync) se mi ve filmu fakt líbil a určitě by měl dostat další role. Další plus dávám za skvělou hudbu Trenta Reznora (frontman kultovní skupiny Nine Inch Nails), soundtrack samotný jsem sice ještě neposlouchala, ale určitě taky stojí za to.

Takže dávám 5/5.
Hodnocení: 1-odpad, 2-nuda, 3-průměr, 4-pěkný film, 5-špičkový film.

Fakta:
►Bratři Winkelvossovi opravdu na Markovi vysoudili ve smírčím řízení 65 milionů dolarů. Teď se ho chystají žalovat znovu, protože prý zatajil skutečnou hodnotu Facebooku.
►Jeho bývalý společník a kamarád Eduardo Saverin vysoudil neznámou částku.
►Přesto Mark (nar.1984) patří k nejbohatším mladým lidem na světě, jeho majetek je prý skoro 7 miliard dolarů. Ačkoli má o FB zájem mnoho velkých hráčů, on jej prodat nechce a hodlá věnovat polovinu svého majetku charitě.
►Sean Parker nakonec ze společnosti také musel odejít, kvůli skandálu s kokainem na party.
►Původně měl FB sloužit jen pro studenty Harvardu, pak se rozšířil na další americké a několik britských univerzit. Nyní se zde může připojit naprosto každý.
►Facebook má momentálně přes 500 milionů aktivních uživatelů (kdyby se jednalo o počet obyvatel nějaké země, byla by 3.s největší populací na světě) a zatím funguje v 65 jazycích.

Více o Markovi, Facebooku i filmu třeba zde: www.e15.cz/nazory/profily/mark-zuckerberg-bojuje-o-povest-s-filmovym-protejskem

Skuteční Mark Zuckerberg, Sean Parker a Eduardo Saverin (všichni dole zleva) a jejich filmové protějšky

facebookmain-420x0

the-social-network-movie-2010-

the-social-network02

The-Social-Network

the_social_network03


  

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: THE SOCIAL NETWORK pro-zivot 10. 12. 2010 - 17:15
RE: THE SOCIAL NETWORK marieke 10. 12. 2010 - 23:33
RE(2x): THE SOCIAL NETWORK pro-zivot 11. 12. 2010 - 21:35
RE: THE SOCIAL NETWORK veruce 11. 12. 2010 - 17:27