HANEBNÝ PANCHARTI (Inglorious Basterds)

2. leden 2010 | 21.24 |

Am.-něm.film, 2009. Hrají: Brad Pitt (Aldo), Melánie Laurent (Shosanna), Christoph Waltz (Hans), Diane Kruger (Bridget) a další. Režie: Quentin Tarantino.

Tento z nejočekávanějších a jistě i nejlepších filmů roku 2009 jsem sice shlédla až na jeho samém konci, ale lépe později než vůbec :-) Pro svou novinku si Tarantino vybral zvrácené a krvavé období 2.světové války, což dokonale ladí jeho filmařskému naturelu a nešlápl vedle. Ovšem, nečekejte dalšího Kill Billa...
Příběh začíná na začátku 40.let na francouzském venkově okupovaném nacisty. Důstojník SS, skvělá postava záporáka, Hans Landa, přezdívaný Lovec Židů zjistí, že místní mlékař skrývá ve svém domku židovskou rodinu. Utéci se podaří jen mladé krásné Shosanně. O pár let později, ke konci války, se do bojů zapojili i Američané a jedním z nich je poručík Aldo Raine a jeho parta mladých amerických vojáků židovského původu, kteří si říkají Bastardi a jejich hlavním cílem je zneškodnit co nejvíce nacistů. Mezitím Shosanna žije v Paříži a je majitelkou kina. Zamiluje se do ní mladý německý voják Fredrick (v podání sympatického Daniela Brühla, který zazářil v hlavní roli něměcké hořké komedie Goodbye, Lenin) o jehož hrdinských činech byl zrovna natočen propagandistický film, který brzo čeká premiéra, které se mají účastnit prominentní nacističtí pohlaváři-Landa, Goebbels i samotný Hitler. Fredricka napadne, že film by se mohl nakonec promítat v Shosannině biografu a dívka v tom spatří svou osudovou šanci-během promítání jej vypálit. Netuší, že není s tímto nápadem jediná, totéž plánuje i Aldo a špionka, jinak slavná německá herečka Bridget von Hammersmark.
Geniální Tarantino ani teď nezklamal. Nový film však pojal trochu jinak, je zde méně potoků krve a snímek je založen hlavně na dialozích. Tematiku 2.světové války zvládl úspěšně a stále si drží laťku. Jednoznačně skvělý divácký zážitek. Na IB spolupracoval s řadou německých a rakouských herců-kromě již zmiňovaného Daniela Brühla s Christophem Waltzem jenž postavu totálního záporáka Landy zahrál prostě dokonale nebo Gedeonem Burkhardem, kterého si mnozí pamatujeme jako Alexe Brandtnera z rakouského seriálu Komisař Rex.

see-awesome-new-inglorious-bas

inglorious_basterds_roth_pitt_

final-melanie-basterd

inglorious-bastards-pic-2

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

Komentáře