Ignorujte anti-sójové šíření paniky

10. červenec 2011 | 19.52 |

Neexistuje žádný důkaz o tom, že by sója byla pro lidi škodlivá. Ve skutečnosti, my i planeta, budeme mít ohromný užitek z toho, když jí budeme jíst více.


Minule, když jsem dělala rozhovor pro BBC Radio London, moderátor se zeptal, zda jsou pokrmy ze sóji bezpečné, pak se svíjel smíchy a řekl, že nechce, aby mu narostla prsa. Byla jsem dotázána, jestli je sója bezpečná pro miminka, jestli může škodit štítné žláze, jaký má podíl na odlesňování, někteří lidé si dokonce myslí, že může způsobit rakovinu...
Sója lidi velmi rozděluje – buď jste jejím zastáncem, nebo naopak. Je tato luštěnina opravdu takový démon nebo chtějí anti-sójové skupiny, které využívají děsivé historky a pseudovědu, jen dále šířit svůj vlastní program? Jestli se podíváte pozorně, zjistíte, že většina anti-sójových historek má něco společného s jednou americkou organizací, zvanou Weston A Price Foundation (WAPF).
WAPF prohlašuje, že se věnuje propagaci zdravé výživy pomocí obnovování výživných látek – zvířecích produktů v jídelníčku – hlavně nepasterizovaného "syrového" plnotučného mléka. Tvrdí, že nasycený zvířecí tuk je nezbytný pro dobré zdraví a že konzumace zvířecího tuku a vysoká hladina cholesterolu nemají žádnou souvislost se srdečními chorobami nebo rakovinou. Říkají, že vegetariáni se dožívají méně než lidé, kteří jedí maso, a že odpradávna lidé vždy jedli velká množství zvířecího tuku. To všechno je, samozřejmě, v rozporu se všemi hlavními zdravotnickými kontrolními orgány na světě, včetně WHO, American Dietic Association a British Medical Association. 
Tato americká okrajová organizace se odvolává na vědecky chybné studie, aby propagovala svou vlastní agendu a ovlivnila ohromné množství konzumentů, klamajíc je tím, aby si mysleli, že sója je něco hnusného a škodlivého, co nemá v jídelníčku nic dělat.
Jedna historka o sóji pochází z počátku 90. let z Nového Zélandu, kdy se úspěšný právník, Richard James, milionář, který zde byl na zahraniční delegaci, obrátil na toxikologa Mikea Fitzpatricka a požádal ho, aby vyšetřil, co zabilo jeho drahé papoušky (velmi montypythonovské, myslím). Nicméně, Fitzpatrick souhlasil s tím, že to byla sója a od té doby začala aktivní kampaň proti ní jakožto jídlu pro lidi, což je nesmyslné, protože lidé sóju jí už 3000 let.
Dělala jsem rozhovor pro Rádio Nový Zéland s Mikem Fitzpatrickem, který byl tak agresivní, že se interview nedalo odvysílat. Fitzpatrick podporuje WAPF (dokonce je jeho čestným členem).
Další z lidí, kteří tuto organizaci podporují, je dr.Stephen Byrnes, který v časopisu Ecologist publikoval článek o tom, že vegetariánství je nezdravé a ničí životní prosředí. Chlubil se svým jídelníčkem s vysokým obsahem zvířecího tuku a pevným zdravím – a, bohužel, zemřel na mozkovou mrtvici ve věku 42 let.

V jeho článku bylo více než 40 vědeckých nepřesností, včetně přímého nesprávného citování vědeckých studií.  Mimochodem, editor časopisu Ecologist, Zac Goldsmith, je také čestným členem WAPF.

Dalším člověkem, který podporuje tuto organizaci, je Kaayla Daniel, PhD., která je členkou jejího představenstva a napsala celou knihu útočící na sóju ("The Whole Soy Story").  Je zajímavé, že tato organizace vypadá, že tráví víc času útoky na sóju než propagací potravin, které bychom podle ní měli jíst (nepasterizované "syrové" mléko, tvaroh, sýr, vejce, játra atd.).
Jedním ze strašáků ohledně sóji jsou fytoestrogeny (fytohormony neboli rostlinné hormony – fytoestrogeny jsou strukturou podobné steroidním hormonům, vizcs.wikipedia.org/wiki/Fytoestrogen - pozn.marieke), které se vyskytují v pokrmech ze sóji a mohou zkomplikovat pohlavní růst a ovlivnit plodnost. Kdyby pro to existoval jakýkoli důkaz, britská vláda by zakázala sójovou kojeneckou výživu nebo by alespoň vydala zdravotnické varování.
Po prověření 440stránkové zprávy o bezpečnosti sóji nebyla taková varování oznámena, protože neexistuje žádný důkaz o jakémkoli škodlivém účinku. Roku 2003 výbor ministerstva zdravotnictví pro toxicitu ve své zprávě uznal, že neexistuje žádný důkaz, že lidé, kteří pravidelně konzumují velké množství sóji jako Číňané nebo Japonci, mají pozměněný pohlavní růst nebo narušenou plodnost. Měla bych připomenout, že Čína je nejlidnatější stát světa s více než 1,3 miliardou obyvatel a sója se zde konzumuje přes 3000 let.
Ve skutečnosti tedy neexistuje žádný vědecký důkaz, že je konzumace sóji pro lidstvo škodlivá. Většina toho, co WAPF tvrdí, je nepodložené, nepravdivé nebo založené na vědecky chybných experimentech se zvířaty. Za prvé, fytoestrogeny se chovají odlišně u různých druhů, takže studie o zvířatech nejsou aplikovatelné na lidi. Za druhé, střeva slouží jako překážka fytoestrogenům, takže umělé injekční zvyšování jejich hladiny u zvířat nemá žádný význam. A konečně, mnoho z těchto pokusů vystavilo zvířata mnohem, mnohem vyšší hladině fytoestrogenů než vstřebají lidé konzumací sóji.
Více a více vědců a doktorů uznává, že výsledky pokusů na zvířatech by neměly tvořit základ veřejné zdravotnické politiky. Dr. Kenneth Setchell, profesor pediatrie v Dětské nemocnici v Cincinnati, tvrdí, že myši, krysy a opice, všechny tráví sójové izoflavony (skupina fytoestrogenů – pozn.marieke) jinak než lidé a jediný vhodný vzorek pro zkoumání lidského vývoje (růstu) rozmnožovacích orgánů je lidské dítě. Okolo 25% dětí v USA je krmeno sójovou kojeneckou výživou. Mnoho z nich je nyní v pořádku ve věku pozdních 30 nebo brzkých 40 let. Neexistují žádné zdokumentované nežádoucí účinky, ani biologické ani klinické.
Ve skutečnosti sójové boby obsahují širokou škálu hodnotných živin a jsou výborným zdrojem proteinů. Důkazy ukazují, že sójové proteiny snižují cholesterol a chrání před kardiovaskulárními nemocemi. Potraviny ze sóji chrání také před cukrovkou, návalům horka u žen v přechodu a určitým druhům rakoviny. Existuje dobrý důkaz, že konzumace sóji v dospívání a dospělosti snižuje riziko rakoviny prsu. Nové důkazy ukazují, že tento ochranný efekt má sója i u žen, kterým už byla rakovina prsu diagnostikována. Potraviny ze sóji také zlepšují zdraví kostí a poznávací schopnosti u některých lidí. Množství vědeckých studií revidovaných odborníky ze stejné oblasti ("peer-review", viz cs.wikipedia.org/wiki/Peer_review - pozn.marieke), potvrzující zdraví prospěšné účinky sóji, dále roste.
Jako poslední možnost, se kritici sóji pokusili odsoudit ji tím, že se odvolávají na ekologický dopad jejího pěstování na amazonské deštné pralesy. Je zcela správné mít o deštné pralesy starost, ale lidé konzumující sóju, nejsou problémem; 80% světové produkce sóji je zkrmena dobytkem, aby lidé mohli jíst masné a mléčné výrobky. 
Jak deštné pralesy, tak naše zdraví by měly ohromně prospívat, pokud se více lidí obrátí od potravin vyrobených ze zvířat k jídelníčku, který je více rostlinný, včetně sóji.
Originál článku od Justine Butler i s dalšími odkazy na tinyurl.com/5uh95no
Překlad je můj takže omluvte kostrbatost, nebylo to nejjednodušší překládat Embarassed

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Ignorujte anti-sójové šíření paniky tajemná temnota 14. 08. 2011 - 02:44
RE: Ignorujte anti-sójové šíření paniky jitka12 14. 05. 2013 - 16:49
RE(2x): Ignorujte anti-sójové šíření paniky marieke 26. 05. 2013 - 19:19