Seznam knih za rok 2009 III.část

30. září 2012 | 23.17 |

6a9fd9cae7170f3a08ff47baa76708Britská a americká klasická literatura
(Moje povinná na VŠ)

Dreiser, Theodore: Americká tragédie

Trojdílný román sledující osudy mladíka Clydea, jehož snem bylo vydělat spoustu peněz a mít život na vysoké noze, což se mu však vzhledem k jeho zbabělé a "vyčůrané" povaze nakonec vymstí.

Hawthorne, Nathaniel: Šarlatové písmeno

Jedno z nejvýznamnějších děl americké klasické literatury nás se seznamuje s tvrdým životem v prvních amerických koloniích založených britskými Puritány, kteří sice rozvíjeli v Novém světě kulturu a vzdělanost, ale trpěli také řadou dogmat a předsudků, které vedly až k drastickým honům na "čarodějnice".

Scott, Walter: Ivanhoe

Dobrodružný historický román z období krále Richarda Lví srdce, rytířských turnajů i tajemných Templářů.

Steinbeck, John: Hrozny hněvu

Silný a dojemný příběh odehrávající se v době největší ekonomické krize ve 30. letech 20. stol., kdy řada Američanů ztratila náhle domov, práci a jejich vyhlídky byly téměř marné. Přesto je to i román o naději.

Swift, Jonathan: Gulliverovy cesty

Toto neoklasicistní dílo (18.stol.) patří mezi oblíbené dětské knihy, ale původně vzniklo jako kritika britské, potažmo evropské společnosti, což autor ilustroval na vymyšlených národech, které hlavní hrdina během svých plaveb po moři navštíví.

Thoreau, H. D.: Walden aneb Život v lesích

Krásné filozofické a ekologické zamyšlení vedle R. W. Emersona hlavního z představitelů transcendentalismu, který 2 roky žil ve srubu, nezávisle na společnosti a penězích u lesního rybníka Walden.

Vonnegut, Kurt: Kolíbka

Satirická, humorná, ale hlavně totálně šílená knížka o příhodách novináře na podivném karibském ostrůvku byla napsána jako varování před zbrojením a militarismem.

Nezařazené
(Knihy mimo rubriku Knihomolův koutek)

Desai, Kiran: Dědictví ztráty

Místy humorný, místy smutný, ale hlavně velmi zajímavý příběh popisující život lidí pod Himalájemi i těch, kteří z místní chudoby a bojů o hranice odešli do emigrace.

Gaiman, Neil: Američtí bohové

Skvělé fantasy s prvky hororu, detektivky, filozofie i historie o schylující se válce mezi bohy, kteří před dávnými časy přišli s imigranty do USA a moderními bohy nových technologií, médií a dnešního materialistického života.

Strauss, Neil a Manson, Marilyn: Dlouhá trnitá cesta z pekla

Fascinující biografie jednoho z nejkontroverznějších muzikantů současnosti.

Zdroj obrázku: DA od autora Murraymullet

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Seznam knih za rok 2009 III.část blogicek47 03. 10. 2012 - 20:37