Sherman Alexie: Deset malých Indiánků

19. říjen 2012 | 13.19 |

Navzdory názvu obsahuje tato povídková knížka 9 povídek. Tím desátým Indiánkem je prý podle kritika Garyho Cardena sám autor, který navíc tvrdí: "Jsem v každé knize. Oni (jeho postavy) jsou já."
Společným jmenovatelem povídkového souboru jsou současní severoameričtí Indiáni, kteří i po mnoha letech (víceméně vnucené) asimilace stojí na pomezí mezi dvěma světy - jejich původním s prastarými tradicemi zaměřenými na přírodu a její sílu, ale násilně změněným a téměř zničeným bílými osadníky a současným světem velkoměst, který klade důraz na kariéru a materialismus.

Některé povídky:

Vyhledávač - Povídka o mladé indiánské studentce univerzity, která pátrá po indiánském spisovateli, který kdysi napsal sbírku básní, která ji zasáhla přímo do srdce.
Právnická liga - Mladý Indián sní o kariéře politika. Když se ale jednoho dne účastní basketbalového zápasu (s bílými muži) zjistí, že ani v 21. století nebudou původní Američané v celostátní politice vítaní.
Kdo mi to dosvědčí? - Neotřelý až kontroverzní pohled na teroristické útoky z 11. září předkládá zajímavou myšlenku - opravu byly všechny oběti v mrakodrapech WTC nevinné? Proč by mezi nimi nemohli být muži zneužívající své děti, týrající manželku, znásilňující ženy apod.?
Život a doba Estelle Kráčí nahoře - Mladý muž vypráví o své excentrické matce-Indiánce, která hledala sama sebe prostřednictvím příruček pro rodiče, schůzkami s feministkami nebo adrenalinovým sportem.
Co ty zastavíš, já vykoupím - Indiánský bezdomovec objeví v zastavárně šaty o kterých věří, že patřily jeho babičce. Má však jen den na to, aby sehnal 999 dolarů na to, aby je vykoupil zpět.
Kdo byl Frank Hadí obřad a co se mu stalo - Když Frankovi zemřela maminka, vzdal se své rozjeté a úspěšné kariéry mladého basketbalisty. Když mu o několik desítek let zemře otec, rozhodne se opustit místo správce přírodního parku a k basketbalu se vrátit. Uspěje po tolika letech?

Všechny povídky spojuje vtip, nadhled, ale zároveň dojemnost a témata, která jsou citlivá nejen pro Indiány, ale pro celý svět jako rasismus, patriotismus, spojení tradic se současným světem a další.
České vydání knihy (Maťa, 2005) doplnil vtipnými a roztomilými obrázky oceňovaný ilustrátor a grafik Štěpán Dančo.

O autorovi:

Sherman Joseph Alexie se narodil 7. října 1966 v rezervaci stejnojmenného severoindiánského kmene Spokane ("lososoví lidé") ve státe Washington, poblíž města Seattle. Po otci je z kmene Coeur d'Alene.
Jako miminko trpěl vodnatelností mozku a musel být několikrát operován. Lékaři předpovídali, že bude mentálně retardovaný, ale on všechny překvapil - už ve třech letech se naučil číst a v pěti četl klasiky jako Steinbeckovy
Hrozny hněvu. Byl také skvělým basketbalistou.
Absolvoval Washingtonskou státní univerzitu jako bakalář amerických studií, jako jeden z prvních členů svého kmene se tak stal držitelem univerzitního titulu. Nejprve psal poezii (je autorem devíti sbírek), později začal psát i romány (nejznámější jsou Reservation Blues a Indiánský zabiják) a povídky. Je také úspěšným scénáristou. Společně s režisérem Chrisem Eyrem natočil první indiánský nezávislý a kritikou velmi oceňovaný film
Kouřové signály.
Poprávu tak patří mezi nejvýznamnější severoindiánské autory současnosti jako Leslie Marmon Silk, Simon J. Ortiz, Joy Harj nebo Louise Erdrich. Za svá díla získal řadu ocenění a je častým hostem televizních pořadů a přednášek.
Se svou manželkou Diane Tomhave (z kmene Hidatsa) a dvěma syny žije v Seattlu. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře