Bigfoot

24. březen 2013 | 22.14 |

Stejně jako jeho známější "bratranec" yetti je severoamerický Bigfoot (v překladu "velká noha") popisován jako mohutný hominid (cca 2 m vysoký) chodící po dvou nohách a porostlý hustou tmavou srstí. V legendách severoamerických Indiánů (z jazyka Kwakiutlů pochází i další používaný název-seskveč, což znamená "divoký muž") je znám už z předkolumbovských dob. Indiáni k němu měli velký respekt a považovali ho za bytost, která stojí na hranici mezi člověkem a zvířetem, což jí dává zvláštní sílu.
Podle dalších názorů se může jednat i o dosud neznámý druh živočicha nebo potomka obřího primáta Gigantopitheka (patřícího do podčeledi orangutanů), který vyhynul před 10 000 lety. Podle nalezených fosilií (hlavně zubů a čelistí) měřil 3 m a vážil přes 500 kg.
Nejdál v teoriích šla veterinářka Melba S. Ketchum, která provedla genetickou analýzu srsti, která údajně pochází z Bigfoota. Podle této analýzy je mitochondriální DNA získaná ze vzorku identická s moderním člověkem, ale DNA buněčného jádra je zcela neznámá, příbuzná lidem a vyšším primátům. Podle badatelky vznikl tento druh křížením lidské ženy a neznámého hominida před 15 000 lety.
Nejznámější záběry Bigfoota nalezneme ve videu, které v roce 1967 natočili v severní Kalifornii místní rančeři Roger Petterson a Bob Gimlin. Pravost záznamu nebyla dosud dokázána, ale ani vyvrácena. Často se spekulovalo, že tvor zachycený na kameře je ve skutečnosti převlečený člověk (někteří lidé dokonce podezřívali maskéra slavného filmu Planeta opic, Johna Chamberse, který však toto tvrzení tvrdě odmítl), ale podle odborníků mají lidé výrazně kratší ruce než bytost na videu a i kdyby si je člověk nějak uměle zvětšil (třeba rukavicemi), působil by celkový poměr postavy nepřirozeně. Ke stejnému závěru došel i štáb BBC, který vyrobil kostým Bigfoota a oblékl do něj člověka-i zde byly ruce mnohem kratší než u tvora na videu. 

Nejznámější záběr Bigfoota:

a-bigfoot

Zdroje a více:
cs.wikipedia.org/wiki/Bigfoot

tinyurl.com/bdf3o6f

Oficiální stránka se spoustou zajímavostí a veškerými informacemi: www.bfro.net/

Dokumentární videa o pátrání po Bigfootovi: animal.discovery.com/tv-shows/finding-bigfoot

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře