Pochopení vědomí Kršny-IV.část (poslední)

31. březen 2013 | 23.37 |

Bez pochopení jedinečné čistoty vědomí Kršny, člověk nebude schopen řádného pokroku. Je potřeba změna srdce.
Činnosti vykonávané s vědomím Kršny jsou vždy prospěšné, ale abychom dosáhli rychlého pokroku, musíme se vzdát obyčejných náboženských postupů. Jak Kršna říká v Bhagavad-Gítě (18.66): "Zřekni se všech druhů náboženství a odevzdej se Mně. Já tě osvobodím od všech následků hříšného jednání. Neboj se."
Abychom poznali rozdíl mezi opravdovým a falešným je potřeba trénink, což se týká hlavně těch, kterí mají mnoho mylných představ. Pravidelné studium knih Šríly Prabhupády vše vyjasní. Dokonce i tomu, kdo nečte mnoho knih, postačí Bhagavad-Gíta taková jaká je k vymýcení všech pochyb. V této knize Šríla Prabhupáda přesvědčivě popsal vyšší kvality čisté oddané služby oproti jiným cestám.
Člověk by se měl také stýkat s oddanými, kteří jsou ke Kršnovi pevně připoutaní a osvobození od citových vztahů k podvádění ve jménu náboženství. 
Některé citáty Š. P. o těchto záležitostech najdete zde: "Šríla Rúpa Gosvámí doporučuje, aby oddaní, kteří již ochutnali nektar oddanosti velmi pozorně chránili oddanou službu od suchých spekulantů, formálních rituálních povýšenců a neosobních spasitelů. Oddaní by měli chránit svůj cenný šperk duchovní lásky před spáry zlodějů a lupičů. Jinými slovy, čistý oddaný nemá popisovat oddanou službu a její další analytické aspekty spekulantům a falešným odříkávačům.
Ti, kdo nejsou oddaní, nikdy nedosáhnou prospěchu z oddané služby. Pro ně je předmět oddané služby vždy velmi složitý k pochopení. Jen lidé, kteří věnovali svůj život lotosovým nohám Nejvyšší Osobnosti Božství si vychutnávají skutečný nektar oddanosti." (Nektar oddanosti, kapitola 34).
"Faktem je, že jsem jediný člověk v Indii, který kritizuje nejen uctívání polobohů, ale všechno, co brání úplnému odevzdání se Kršnovi. Můj guru Mahárádža nikdy nezradil své zásady a já se jim také nezpronevěřím, žádný z mých žáků by to nikdy neměl udělat." (Dopis Š. P. z 19. ledna 1972). 

hk-green

Zdroj obrázku: FB stránka Art of Krishna

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Pochopení vědomí Kršny-IV.část (poslední) monica otmili 22. 08. 2013 - 20:54
RE(2x): Pochopení vědomí Kršny-IV.část (poslední) marieke 23. 08. 2013 - 12:51