45 let a komunisti zpět do vlády

22. srpen 2013 | 12.35 |

21. srpna přesně před 45 lety (mimochodem, taky to zrovna byla stejně jako letos středa) vstoupily do ČSSR okupační vojska Varšavské smlouvy. Možná si pamatujete jednu z nejsilnějších scén filmu Pelíšky. "Rusové jsou tady!" zvolá babička v podání Stelly Zázvorkové. Na nechápavou reakci bratrů-Miroslava Donutila a Bolka Polívky, kteří se domnívají, že mluví o jejich rodinných známých, zařve: "Pitomci, pusťte si rádio!" A v Československém rozhlase zazní ono slavné prohlášení Všemu lidu: "Včera, dne 20. 8. 1968, kolem 23. hod. večer překročila vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky státní hranice Československé socialistické republiky..." Jiří Kodet hraje na klavír hymnu. O pár hodin později skutečně hymna zazněla i v rozhlase, zatímco zvenčí posluchači slyšeli výstřely a dunění stíhaček a tanků. Toto vysílání se dochovalo, pustit si jej můžete zde a zde. Rozhlas vysílal, i když se kolaboranti snažili vysílání rušit a vypnout. Stejně tak Československá televize, která tehdy jinak vysílala až od 16 hodin odpoledne. Slavná hlasatelka Kamila Moučková vysílala ze studia, i když na ni mířili vojáci samopaly. O spoustě dalších hrdinech, zrádcích a jak invaze postupně probíhala, se spoustou dobových fotografií, nahrávek a videí si můžete přečíst na FB profilu unikátního projektu Srpen 1968-přímý přenos z minulosti.
Dnes, touhle dobou, už měla vojska na svědomí desítky mrtvých a zraněných. Ne všichni vojáci samozřejmě byli zlí. Naopak, mnoho mladých ruských vojínů opravdu věřilo propagandě své země, že nás jdou osvobodit od kontrarevoluce Dubčeka a dalších, kteří se během Pražského jara snažili zavést socialismus s lidskou tváří. Když dorazili, byli reakcí nešťastných lidí šokováni. 
Přeskočme o 45 let do současnosti. Prezident demokraticky zvolený v prvních přímých volbách dosadil do vlády své kamarády a podporovatele. Sněmovna se poprvé v historii rozpustila a zřejmě na konci října nás čekají předčasné volby. Podle současných preferencí by komunisti byli druzí hned za ČSSD. Samozřejmě nebudu oplakávat odchod Kalouska a spol., ale o to víc mám chuť brečet z toho, jak jsou někteří lidi (hlavně ti negramoti v různých diskuzích) hloupí. Jasně, protikomunistický strašák, ohrané. Je to normální levicová parlamentní strana (až na to, že se nikdy pořádně neomluvila za ty zločiny, co tu 40 let páchala a dodnes má ve svém jádru stalinisty). Jasně, nezavřou hranice a nebudeme stát fronty na banány. Jasně, za všechno špatné, co se za posledních x let stalo můžou Havel, kapitalismus a imperialistické USA. Jasně, dodávám, v únoru 1948 taky všechno proběhlo vlastně legálně. No, ještě, že žijeme v zemi, kde můžeme volit koho chceme, že? ;-) Nic, jdu si radši číst Příběhy železné opony. Což mi připomíná, že tu mám ještě vzkaz pro mladé. Že prarodiče mnohých z nás volí komunisty s tím se už nedá nic dělat. Ale my ještě můžeme. Chápu, že je to i chyba školského systému, kde se do mrtě probírá pravěk a na historii 20. století zbyde sotva pár hodin. Vím, že vás nebaví číst a rodiče třeba nemají čas nebo chuť si s váma povídat o politice. Tak taky někdy zapátrejte a vzdělávejte se sami. Možná budu některým znít namyšleně, ale opravdu věřím, že inteligentní mladý člověk nebude volit bolševiky (a ani nácky), protože ví něco o historii a má svědomí, které mu brání dělat věci, které by mohly vést k jejímu opakování.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: 45 let a komunisti zpět do vlády monica otmili 22. 08. 2013 - 21:01
RE: 45 let a komunisti zpět do vlády libor 29. 08. 2013 - 14:38