Bibinka-pyrura perlový

17. říjen 2016 | 22.41 |

bibi-portPoté, co 3 roky zpátky odešla za duhový most Eliška, mamka rozhodla, že dalšího psa už nechceme. Stále tedy máme u babičky a dědy Emilku, teď už mopsičí stařenku (nikdo neví, kolik jí přesně je let, ale naštěstí kromě obvyklých neduhů postarších psů je zatím v pořádku). V září před 2 roky jsme si pořídily alespoň papouška-samičku pyrury perlového (červenobřichého) Bibinku (narozenou v květnu 2014)...i když slovo alespoň asi není úplně přesné, protože sice se s papoušky nemusí chodit pravidelně ven (ačkoli mnoho chovatelů jim pořizuje a učí je na kšírky a můžou tak chodit třeba na zahradu, aniž by hrozilo, že uletí), tak je to snad ještě větší zodpovědnost než pes. Zrovna pyrurám se přezdívá "malí velcí papoušci", protože povahou jsou již podobní velkým papouchům typu žako nebo kakadu, o kterých je známo, že na svých páníčcích (nebo často jen na jednom jimi vybraném člověku, kterého prostě mají nejradši) visí opravdu celým srdcem a časté jsou případy, že se papoušek po smrti nebo změně majitele začne sebepoškozovat. Doma potřebují spoustu pozornosti.

Pyrura perlový (červenobřichý) je jen jedním z mnoha různobarevných druhů pyrur, tento získal své jméno podle perliček kolem krku, resp. červeného bříška, které vypadá, jako by měl oblečenou vestu. Původně pochází z Jižní Ameriky, kde se ve volné přírodě vyskytuje hlavně v Brazílii (Amazonii) a Bolívii a žije zde v malých hejnech (3-8 členů). Měří cca 25 cm (patří tak mezi střední papoušky, je větší než např. andulka) a váží 80-100 g. Samci i samičky vypadají stejně, proto se pohlaví musí určovat analýzou DNA. Dožívají se 12-15 let.

Bibinčin příchod do nového domova byl trochu dramatický, paní chovatelka asi špatně odhadla, jestli už je připravená (byla nejmenší z mláďat), takže za 2 dny jsme ji musely ještě vrátit na dokrmení na pár týdnů, protože nejedla a byla apatická. Dnes je to šéf domu a terorista. Pyrury moc nemluví (Bibi umí říkat ahoj, puť-což znamená pojď, piškot, různé varianty svého jména a různé zkomoleniny, kterým rozumí jen ona) ani nejsou ukřičené, ale ráda si zakřičí a zatancuje při písničkách (nejradši má irskou lidovou hudbu, banjo a ska :-D). Puštěná je prakticky celý den hned jak mamka přijde z práce (má jen ranní, takže chodí celkem brzo) až do večera (později večer už se mnou akorát sedí u PC, to je takový rituál, vlastně si myslím, že je autista, protože jakákoli změna, ať se to týče harmonogramu nebo nějaké nové věci v bytě jí vadí). Dlouho měla hrozný problém s usínáním v kleci, to byly vždycky scény, dokud jsme na internetu nezjistily, že by mohl pomoct zavěšený domeček (pelíšek) a opravdu pomohl - pyrury nespí na bidýlku, ve volné přírodě spí v dutinách stromů, takže dokud neměla v kleci "dutinu", tak se choulila na zemi v koutku, na bidýlko prostě nešla. Má asi milon hraček, ale nejradši samozřejmě naše věci, jako propisky, tužky, kolíky, igelitové pytlíky, šperky atd., dokáže si hrát prakticky se vším. Ačkoli často vidím na internetu fotky purur, jak se mazlí se svými páníčky a spí jim třeba ve výstřihu nebo v dlaních, naše bohužel moc mazlivá není. Chodí na prst a na rameno a kamkoli, kde sedíme my, tedy i na gauč, křeslo a postel, ale nechá se vždycky poškrabkat jen na chvilku, raději hlodá a hryže (hlavně mě).

Ještě malinká

bibi1

bibi7

bibi2

bibi3

bibi4

bibi5

Takový pelíšek má i v kleci

bibi6

bibi+ja

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Bibinka-pyrura perlový tlapka 18. 10. 2016 - 15:00
RE(2x): Bibinka-pyrura perlový marieke 19. 10. 2016 - 22:11
RE: Bibinka-pyrura perlový boudicca 25. 10. 2016 - 20:43
RE(2x): Bibinka-pyrura perlový marieke 28. 10. 2016 - 23:49