Poltergeist

14. duben 2008 | 12.50 |

Slovo poltergeist pochází z němčiny a znamená "hlučný duch". Jde o nevysvětlitelný jev, při kterém v domech nebo bytech dochází k podivným zvukům (klepání, rány, sténání a výkřiky, kroky, řezání pilou...), samovolnému přesouvání nábytku, padání věcí (třeba váz a sklenic z polic či stolu), rozbíjení skleněných věcí, divné chování el.spotřebičů (začnou z nich třeba šlehat plameny, ale přivolaný opravář pak žádnou závadu nezjistí), vypojování el.spotřebičů ze sítě apod.
Mnoho případů se dalo vysvětlit, třeba rezonancí s okolními objekty, stavbou metra v podzemí pod domem apod. Taky existují lidé, kteří trpí halucinacemi, nějakou psychickou poruchou nebo se prostě chtějí zviditelnit.
Je zvláštní, že v mnoha obydlích, kde docházelo k těmto záhadným projevům, žili mladí lidé v pubertálním věku. Stalo se i, že řádění poltergeista nebylo spojeno s určitým domem, ale s člověkem. Jsou případy, že řádění neustalo ani když se rodina přestěhovala jinam a projevy přestaly až když pubertální dítě dospělo. V oblasti psychotroniky je proto nejčastěji akceptovaným vysvětlením poltegeistu existence dosud neznáme paranormální síly, která se uvolňuje ve spojení s nepřátelstvím, bolestí a hněvem a navenek se projevuje výše popsanými úkazy. V období puberty je mladý člověk nejvíce náchylný k extrémním projevům a jeho duševní vývoj prochází velmi závažným obdobím. Proto je údajně jev poltegeistu často vázán na pubescenty a jejich psychické projevy v období dospívání.

Některé případy:
Enfieldský poltergeist-K paranormálnímu jevu docházelo na předměstí Londýna v pronajatm domě, kde žila rozvedená paní Harper se svými 3 dětmi. Jednoho dne, konkrétně večer 31.srpna 1977 uslyšela podivné šustění a pak se prádelník v pokoji sám posunul. S pomocí dětí ho vrátila na místo, ale on se opět posunul a pak už vrátit nešel. Ze zdí se ozývalo klepání a bouchání. Paní Harper zavolala sousedy a ti policii. Udivení strážníci sledovali jak se židle samy od sebe přemisťují a nemohli s nimi hnout. Během následujícího roku se pak dům ocitl pod vlivem poltergeista ještě několikrát. Docházelo tu k praskání žárovek, ohýbaní kovových předmětů, přesunům nábytku a dokonce i ke vzplanutí kousků papíru a šatstva. Zoufala paní Harper nakonec celou situaci psychicky nezvládla a rozhodla se odstěhovat. V době, kdy se tak rozhodla, činnost poltergista ustala a už se neopakovala.
Odborníci si myslí, že řádění těchto sil bylo spojeno s její malou dcerou, která trpěla rozvodem rodičů a špatné emoce si nevědomky "vybíjela" tímto způsobem.

Yorkshirský poltergeist-Roku 1990 byl do dívčí školy přivolán anglikánský kněz, aby zde provedl něco na způsob vymítání ďábla. Duch zde totiž zhasínal světla, dupal, bouchal a jednu dívku "pronásledoval" a strhal z ní šaty. Po zásahu kněze se to už neopakovalo.

Krvaví poltergeisti-V jednom bytě v běloruské vesnici Dubnice se začaly objevovat podivné krvavé skvrny. Byla všude, ve všech pokojích, na stěnách i nábytku. Paní, která v bytě žila sice měla bércový vřed, ale rozmístění krvavých skvrn vypadalo jako by stříkaly přímo z tepny, navíc žena nebyla hospitalizována a sousedé nepřivolali záchranku, ale milici a novináře. Žena se záhy rychle odstěhovala a byt zůstal zamčený a neprobádaný.
Takové krvavé skvrny se objevily i v jednom bytě v Maďarsku.

Poslední hlášený případ poltergeista v ČR: Došlo k němu v březnu 2006 v Bobrové na Žďársku. Více na http://pandora.idnes.cz/part/2006/4/1461

Zdroje:

http://paintoy.blog.cz/0612/krvavy-poltergeist

http://paintoy.blog.cz/0612/pripady-poltergeistu

http://zuzub.blog.cz/0601/poltergeist-duchove-utoci

http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/198062-poltergeist

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Poltergeist mywaggo 14. 04. 2008 - 14:19
RE: Poltergeist mywaggo 14. 04. 2008 - 14:22
RE: Poltergeist marieke 15. 04. 2008 - 14:57
RE(2x): Poltergeist mywaggo 15. 04. 2008 - 18:21