Anton Szandor LaVey

13. červenec 2009 | 20.36 |

Narodil se 11.dubna 1930 v Chicagu jako Howard Stanton Levey židovským rodičům. Byl zakladatelem a nejvyšším knězem Satanovy církve, spisovatelem (mj.mnoha esejí a článků do časopisů je autorem Satanské bible), okultistou a hudebníkem. Jeho vyznání se nazývá rovněž LaVeyův satanismus, syntetizovaný systém jeho chápání lidské přirozenosti a náhledů filozofů, kteří zastávali materialismus a individualismus.
Většinu života strávil v San Franciscu. Rodiče podporovali jeho hudební vlohy a zkoušel hrát na různé nástroje, nejvíce si oblíbil varhany a calliope (?).
Opustil střední školu, aby se mohl přidat k cirkusu a karnevalům, nejprve jako šapiťák a krotitel šelem, později jako muzikant. Poté hrál v různých nočních klubech a barech a měl krátkou aférku s tehdy  ještě neznámou Marilyn Monroe. Když se vrátil do SF pracoval jako policejní fotograf.
Oženil se s Carole Lansing a roku 1952 se jim narodila dcera Karla LaVey, která později pokračovala v otcově učení. Po rozvodu s Carole žil dlouhá léta s Diane Hegarty, nejvyšší kněžkou jeho Satanské církve a roku 1963 s ní měl svou druhou dceru Zeenu Galateu LaVey-Schreck.
O pátečních nocích LaVey pořádal okultní lekce nazvané Magický kruh, které se staly základem nového náboženství. O Valpuržině noci (známé spíš jako pálení čarodějnic) 30.dubna 1966 si rituálně oholil hlavu podle tradice starých katů, vyhlásil založení nové církve-Satanovy a rok 1966 prohlásil rokem Jedna, Anno Satanas-první rok věku satanismu. Média se zájmem sledovala "satanistickou svatbu" radikálního novináře Johna Raymonda, kterou později organizoval a začala mu přezdívat Černý papež. Dále LaVey představil tzv.satanský baptismus a organizoval i pohřby.
Na konci 60. a začátku 70.let mísil ideologické vlivy Friedricha Nietzscheho, Aleistera Crowleye nebo Jacka Londona s ideologií a rituálními praktikami Satanovy cíkrve a jelikož jeho popularita vzrůstala díky jeho knihám (Satanská bible, Satanská čarodějnice a Satanské rituály) začal psát i eseje do oblíbených magazínů jako Look, Newsweek nebo Time a objevoval se v televizních talkshow. Vytsupuje v dokumentu Satanis: The Devil´s Mass (1970) a vydal několik hudebních nahrávek.
Zemřel 29.října 1997 na plicní edém paradoxně v katolické SF nemocnici St.Mary, která byla nejblíž. Jeho dcera Zeena prohlásila, že je odpovědná za jeho smrt, protože na něj uvalila rituální kletbu. LaVeyův tajný satanistický pohřeb, kterého se účastnili jen pozvaní se odehrál ve městě Colma. Jeho tělo bylo spáleno a popel rozdělen mezi příbuzné, aby mohl být použit k satanistickým magickým rituálům.

Zdroj: en.wikipedia.org/wiki/Anton_LaVey

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

Komentáře