OSA zla

28. prosinec 2010 | 21.54 |

Ochranný svaz autorský vyvolává spoustu reakcí. Snad kromě autorů, kteří s ním mají smlouvu, většinou negativních (schválně jsem si našla OSA na Wikipedii, která by měla být nestranná-a ejhle, i zde se dočtete, že s fungováním těchto "ochránců" jsou spojeny jisté problémy). OSA je spolek schválený vládou, konkrétně ministerstvem kultury, které místo toho, aby podporovalo umělce a umění, dává této organizaci pravomoce dělat si v podstatě, co chtějí-a samozřejmě na tom rýžovat, ale to snad ani nemusím dodávat. Navenek to samozřejmě zní dobře-jste-li hudebník, textař, spisovatel apod.dáte jim členský poplatek a oni vám pak budou vyplácet autorskou odměnu, když budou vaše díla užita a pokutovat každého "piráta", který vaše dílo užívá nelegálně. Problém je v tom, že v OSA není zdaleka každý hudebník, textař, spisovatel apod. v ČR-a přesto existuje praxe, že hudebníci, kteří nemají s OSA smlouvu jí musí odvádět poplatky za hraní SVÉ hudby na SVÝCH koncertech a to musíme všichni uznat, že je absurdní. 
Někteří samotní autoři tvrdí, že činnost OSA je neetická, protože pracuje s presumpcí viny, její finanční toky jsou neprůhledné a vymáhání poplatku nemorální. Více na 
cs.wikipedia.org/wiki/Ochrann%C3%BD_svaz_autorsk%C3%BD
Na co všechno má ještě OSA právo? Je to spousta dalších absurdních věcí-např.inkasovat za díla, jejichž autor je neznámý nebo se neví, kde se zdržuje a zakazovat jejich šíření (jediné pozitivum je, že poplatky za užívání tzv."osiřelého díla" by prý šlo na rozvoj kultury a filmu), vybírat tzv.výpalné za kopírování tisku, výpůjčky knihy z knihovny, nákup prázdného (!) CD nebo DVD apod. Problém výpalného je v tom, že je to vlastně nespravedlivá daň za naše investice do technologií (zvyšuje cenu za digitální fotoaparáty a tiskárny-zajímalo by mě, jak ohrozím autorskou tvorbu, když si koupím foťák :-/, podporuje pouze pop-music (nějaké peníze připadnou OSA, zbytek dostanou nejhranější hvězdy na rádiích, začínající hudebníci nedostanou nic, pouze musí platit) a peníze od veřejnosti si OSA může rozdělit jak sama chce (tedy opět neprůhlednost-nevíme, kam a komu naše peníze jdou). Další absurdita je zvýšení poplatku za užívání tiskáren a kopírek ve školách, knihovnách nebo na úřadech. Např.používání 5 a více takových přístrojů bude stát až 9 800 Kč měsíčně, dále zpoplatnění zpěvu lidových písní (mají snad jejich autoři smlouvu s OSA? Asi těžko, přesto na tom může OSA vesele rýžovat! Teď je to možné i v Německu, viz tinyurl.com/2vo63lw), můžeme očekávat i zvýšení vstupenek do kina, protože část peněz si opět vezme OSA (čeho se tím docílí? Jedině toho, že víc lidí si bude filmy stahovat) atd. Více na tinyurl.com/334hzdt (článek na Zive.

cz) a tinyurl.com/3yaocmf (článek o výpalném na stránkách ČPS).
Organizace jako OSA pochopitelně neexistují jen u nás. Kontroverzní je např.mezinárodní dohoda ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement, česky doslova Obchodní dohoda proti padělání), která může mít pravomoci k prohledání vašeho vlastního notebooku na hranicích a v případě, že v něm budete mít staženou hudbu nebo filmy vám ho zabavit! O ACTA více na Lupě-
tinyurl.com/3ak5gcy a pro laiky poněkud srozumitelnější článek na Radiožurnálu tinyurl.com/36ztu9o


Tento článek nemá být obhajobou stahování. Připadá mi směšné, když někdo napíše "Miluji skupinu XY! Nevíte, kde zadarmo seženu jejich nové album?" :-D Ale kdo jsi nikdy nestahoval, hoď kamenem. Stahování filmů a hudby pro vlastní účely by nemělo být hystericky kriminalizováno, ne každý má peníze na to, kupovat si každý měsíc nová alba a jít do kina na několik filmů (zvlášť když se to kvůli spolkům typu OSA podraží). Plus už se mi stalo (a jistě nejsem sama), že jsem dostala tip na nějakou skupinu, nejprve jsem si je poslechla na internetu a když se mi zalíbila tak jsem si koupila originální album nebo šla na koncert ;-) Navíc je čím dál více autorů, kteří své dílo nabízejí na internetu bezplatně.
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: OSA zla maydayberry®svetu.cz 29. 12. 2010 - 00:47
RE: OSA zla veruce 29. 12. 2010 - 06:54
RE: OSA zla marieke 29. 12. 2010 - 11:40
RE: OSA zla kostia 09. 01. 2011 - 17:12